Czy niebezpieczna praca się opłaca? - raport z ankiety
Praca w niebezpiecznych warunkach jest z reguły lepiej opłacana, albowiem pociąga za sobą ryzyko śmierci lub zdrowotne. Dla tych, którym najbardziej zależy na korzystnych warunkach płacowych, zawody ciężkie niosą ze sobą możliwości, których z kolei nie mają wykonawcy pozostałych profesji.
24.11.2006 | aktual.: 29.12.2006 11:23
Raport Wirtualnej Polski wykazał, że większość głosujących podjęłaby się wykonywania niebezpiecznej pracy, o ile tylko ich zarobki byłyby wystarczająco wysokie. Za tą opcją opowiedziało się aż 42 % *spośród głosujących (zobacz wyniki)*.
19 % ankietowanych nigdy nie zdecydowałoby się na podjęcie takiej pracy. Natomiast niewiele mniej, bo 16 % internautów podjęłoby się jej tylko wtedy, gdyby nie mieli innych ofert pracy.
14 % spośród biorących udział w ankiecie przyznaje, że nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat i *musiałoby się głęboko zastanowić *przed podjęciem takiej decyzji.
Tych, którzy skłonni byliby zaryzykować *i nie potrzebują do tego silnych środków motywacyjnych, jest *jedynie 9 % w gronie głosujących 2297 osób.
Podsumowując, wyniki ankiety dowodzą, iż wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem, dla którego skłonni bylibyśmy podjąć niebezpieczną pracę - zaś samo ryzyko nie jest wystarczającym powodem, by się na to zdecydować.
Tragedia w kopalni "Halemba" poruszyła wszystkich Polaków. Praca górnika należy do jednej z najcięższych i najbardziej niebezpiecznych. Wchodzi w skład zawodów, znanych jako wyjątkowo trudne i ryzykowne - takich, jak zawód strażaka, pilota samolotu, pracownika budowy na wysokościach czy hutnika.
Praca w niebezpiecznych warunkach jest z reguły lepiej opłacana, albowiem pociąga za sobą ryzyko śmierci lub zdrowotne. Dla tych, którym najbardziej zależy na korzystnych warunkach płacowych, zawody ciężkie niosą ze sobą możliwości, których z kolei nie mają wykonawcy pozostałych profesji. Z drugiej jednak strony - ryzyko wypadku w pracy jest o wiele większe a także często pociąga za sobą *długotrwałe komplikacje zdrowotne *(jak np. zachorowania na pylicę w przypadku pracy górnika).
Czy więc wybór niebezpiecznej profesji bardziej się opłaca? Ryzykowanie własnego zdrowia jest warte wyższych kwot zarobkowych? Czy też preferujecie pracę gorzej płatną, ale za to bezpieczną? A może nie macie w tej kwestii sprecyzowanego zdania? Napiszcie nam o tym! Chcemy poznać Wasze opinie!