Czy popyt w końcówce wczorajszej sesji zdoła utrzymać wsparcie 26 199 - 26 720 pkt.?
Środowa sesja rozpoczęła się od ponad dwuprocentowych spadków na WIG-u. Taki początek notowań był zgodny z przewidywaniami i całkiem racjonalny.
To, co potem działo się na GPW, zaskoczyło, niestety negatywnie, chyba wszystkich. Strona podażowa całkowicie zdominowała rynek, już o 11:00 szeroki indeks tracił ok. 4% na wartości. Polskiej giełdzie szkodziły publikacje m.in. Moody’s, który obniżył ratingi kilku polskim bankom, a także JP Morgan prognozujący wzrost PKB polskiej gospodarki w 2009 roku na zaskakująco żenująco niskim poziomie 1,5%. O 11:00 pojawiła się kolejna zła wiadomość, we wrześniu produkcja przemysłowa w Eurolandzie spadła o 1,6%. Do 13:00 na warszawskim parkiecie trwała stagnacja, a później w ślad za indeksami europejskimi nastąpiło pogłębianie spadków. O 16:10 WIG zniżkował ok. 7%. Natomiast środowy fixing przejdzie do historii GPW. Obrót na zamknięciu przekroczył 300 mln zł., WIG zyskał ponad 3%, głównie dzięki potężnym zleceniom kupna na akcje PKN Orlen, PGNIG oraz Lotos. W rezultacie końcowe wyniki indeksów WIG -4,3%, WIG20 -4,9% mocno zafałszowują obraz przebiegu niemalże rekordowo spadkowej sesji. Zjawisko ma zostać zbadane przez
KNF. Co gorsza w USA giełdy również mocno zniżkowały, notując około pięcioprocentowe minusy. To w dużej mierze reakcja na wystąpienie Henry Paulsona, który zapowiedział możliwość zmiany zasad planu pomocy dla instytucji finansowych jego autorstwa.
Kolejna sesja silnych spadków utworzyła obszerną czarną świecę z bardzo długim dolnym cieniem. Spadek intraday został powstrzymany przy silnym wsparciu w postaci luki z 29.10 przy której znajduje się 50 i 61,8% zniesienia ostatniej fali wzrostowej. Niespodziewana końcówka notowań zdołała wypchnąć indeks powyżej wsparcia 27 524 pkt. i przywrócić indeks, przy dużych obrotach (ogólnie 1,6 mld zł) w obszar kanału spadkowego, co jeszcze nie przekreśla ostatecznie szans na utworzenie flagi, lecz znacznie je pomniejsza, do czego przychylają się wciąż wysokie wartości szybkich oscylatorów. Wczoraj testowana, w/w luka daje szanse na utrzymanie dzisiejszych notowań powyżej tego wsparcia a jego ewentualne przełamanie będzie prowadziło do testu październikowego minimum. Stronie popytowej nie pomaga utworzona wczoraj już trzecia w przeciągu tygodnia luka a wsparta silnym spadkiem stawia kupujących w trudnym położeniu.
BM Banku BPH