Trwa ładowanie...
edukacja
01-09-2020 14:20

Czy powrót do szkół jest obowiązkowy? Prawo oświatowe przewiduje pewne wyjątki

Czy powrót do szkół jest obowiązkowy? MEN rozwiewa wątpliwości

Czy powrót do szkół jest obowiązkowy? Prawo oświatowe przewiduje pewne wyjątkiŹródło: PAP
d2qegat
d2qegat

Czy powrót do szkół jest obowiązkowy? Prawo oświatowe przewiduje pewne wyjątki

Sam powrót do szkół jest obowiązkowy w myśl przepisów prawa oświatowego. Zatrzymanie ucznia w domu łamie tym samym obowiązek szkolny, który dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Pierwszy dzień szkoły. Joanna Kluzik-Rostkowska krytycznie ocenia Dariusza Piontkowskiego

W przypadku dwutygodniowej nieobecności dziecka, która jest nieusprawiedliwiona, można nałożyć karę finansową, która może wynieść nawet 10 tys. zł. MEN dopuszcza jednak pewien wyjątek. Uczeń może zostać w domu, gdy są ku temu poważne przeciwwskazania zdrowotne.

Tym samym powrót do szkoły nie jest obowiązkowe, gdy dziecko jest chore i posiada odpowiednie zwolnienie lekarskie.

d2qegat

Czy powrót do szkół jest obowiązkowy? Prawo oświatowe przewiduje pewne wyjątki

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami prawa oświatowego, rodzice powinni poinformować dyrektora szkoły podstawowej (w obwodzie której mieszka dziecko) o realizacji obowiązku szkolnego. Należy to zrobić w terminie do 30 września każdego roku.29 cze 2020.

Sam obowiązek szkolny obowiązuje do momentu ukończenia jedynie szkoły podstawowej. Od tego momentu nieletni podlega "obowiązkowi nauki", który stanowi dalszy etap kształcenia na poziomie szkoły ponadpodstawowej lub u pracodawcy. “Nauka u pracodawcy” dotyczy zawodówek oraz szkół branżowych, w których stosuje się nauczanie w praktyce.

d2qegat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qegat

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj