Czy większe opakowanie bardziej się opłaca? Niekoniecznie

Na tzw. chłopski rozum wydaje się, że jeżeli kupujemy ten sam produkt w większym opakowaniu, to powinien kosztować relatywnie mniej – koniec końców przecież zmniejsza się koszt opakowania w przeliczeniu na jednostkę produktu w nim. A jednak po przeliczeniu nie raz okazało się, że nie zawsze tak jest.

Czy zawsze kupując większe opakowanie, płacimy mniej za 1 kg produktu? Okazuje się, że niekoniecznie.
Źródło zdjęć: © WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz
Aleksandra Łukasiewicz

Większość z nas woli kupić większe opakowanie, aby produkt wystarczył nam na dłużej. Oczywiście, nie ma nigdzie obietnicy, że wtedy cena powinna być niższa, ale zwykle przyjmujemy, że tak jest. Producentowi też jest to na rękę - lepiej przecież sprzedać więcej niż mniej, ponosi także mniejszy koszt np. produkcji opakowania czy transportu.

Gdy robiłam mój poprzedni materiał o papierze toaletowym (gdzie papier tej samej firmy bardziej opłacał się w wersji 8-rolkowej zamiast w 4 dłuższych), przypomniało mi się pewne zjawisko. Nie raz i nie dwa gdy byłam na zakupach okazywało się, że zamiast dużej wersji danego produktu bardziej opłacało mi się wziąć dwa mniejsze.

Jakim cudem? Chyba producenci po prostu żerują na przeświadczeniu, że większe = bardziej opłacalne. Co ciekawe, zjawisko to zaobserwowałam głównie w sieciach supermarketów. W dyskontach nie trafiłam na coś takiego.

Zobacz też: Ketchupy smakowe - hit czy profanacja?

Przyjrzyjmy się poszczególnym przykładom. Do porównania wyszukałam dokładnie te same produkty w różnych wariantach pojemnościowych i w cenach regularnych.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz
Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

Chemia domowa to chyba dział, gdzie najczęściej spotkałam się z tym zjawiskiem. Zadziwiające, że kupując np. trzykrotnie większe opakowanie kapsułek do prania, jednostkowa cena jest wyższa.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

Co prawda mniejsza tabliczka jest w promocji, ale przeliczając cenę za 1 kg przed promocją wychodzi 31,50 zł/kg, czyli w dalszym ciągu taniej niż kupując trzy razy większą czekoladę!

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

Nie od dziś wiadomo, że połowa opakowania czipsów to powietrze. Zadziwiające jest jednak, że nawet powietrze potrafi być droższe.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

Cena dwóch opakowań małego masła roślinnego to niemalże to samo co dwukrotnie większe pudełko.

Obraz
© WP.PL | Aleksandra Łukasiewicz

Przy tym jogurcie może różnica w cenie za 1 kg nie jest powalająca, ale właśnie o to chodzi - żeby klient w sklepie luźno szacując cenę, w biegu wziął większe opakowanie z myślą, że pewnie bardziej się opłaca. I na tym robi się wzrosty zysków "znikąd".

To tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Polecam samemu przejść się do supermarketu i wyłapywać takie "kwiatki" - jest ich wiele.

W tym zjawisku najsmutniejsze wydaje mi się, że niektórzy producenci lub sieci sklepów w ten sposób zachęcają do mało ekologicznych zachowań. Kupując mniejsze opakowania, produkujemy tym samym więcej, najczęściej plastikowych, odpadów. A winę za ten stan rzeczy i tak próbuje się przerzucić na konsumentów.

Wniosek? Polecam przyglądać się etykietom na półkach i szukać tego, co wydrukowane małymi literkami - ceny za kilogram, litr, sztukę itd.

Znacie więcej takich przykładów? Podeślijcie je na dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Biedronka zmienia godziny otwarcia. Ważny komunikat dla klientów
Biedronka zmienia godziny otwarcia. Ważny komunikat dla klientów
Kurierzy DPD oburzeni. Chodzi o pracę w Wigilię
Kurierzy DPD oburzeni. Chodzi o pracę w Wigilię
Boom na nieruchomości w Hiszpanii. Polacy otarli się o rekord
Boom na nieruchomości w Hiszpanii. Polacy otarli się o rekord
Podwyżka o 900 proc. O takie kwoty wzrosną ceny napojów od 1 stycznia
Podwyżka o 900 proc. O takie kwoty wzrosną ceny napojów od 1 stycznia
Kupiłeś rower po okazyjnej cenie? Możesz mieć kłopot
Kupiłeś rower po okazyjnej cenie? Możesz mieć kłopot
Kupowali leki i sprzedawali drożej za granicą. Jest akt oskarżenia
Kupowali leki i sprzedawali drożej za granicą. Jest akt oskarżenia
Studniówka 2026. Zawrotne koszty imprezy. Tyle kosztuje "talerzyk"
Studniówka 2026. Zawrotne koszty imprezy. Tyle kosztuje "talerzyk"
Wysłała ptaka pocztą. Nie przeżył. Prokuratura chce kary dla 49-latki
Wysłała ptaka pocztą. Nie przeżył. Prokuratura chce kary dla 49-latki
Wcześniejsza emerytura dla tej grupy? "Pominięto nas"
Wcześniejsza emerytura dla tej grupy? "Pominięto nas"
Żabka przebiła Biedronkę i Lidla. Oto nowa propozycja dla klientów oddających butelki
Żabka przebiła Biedronkę i Lidla. Oto nowa propozycja dla klientów oddających butelki
Bank w Danii radzi, by wypłacać gotówkę. Podali kwotę
Bank w Danii radzi, by wypłacać gotówkę. Podali kwotę
Mały handel wymiera? Z ulic zniknęło tysiące sklepów
Mały handel wymiera? Z ulic zniknęło tysiące sklepów