Trwa ładowanie...

Dane klientów Piotra i Pawła mogły wyciec? Dziura w aplikacji mobilnej

Serwis niebezpiecznik.pl zauważył niedawno, że klienci sieci delikatesowych supermarketów Piotr i Paweł mogą być narażeni na wyciek ich danych zgromadzonych przez firmę. Dotyczy to osób, które skorzystały z mobilnej aplikacji sklepu

Dane klientów Piotra i Pawła mogły wyciec? Dziura w aplikacji mobilnejŹródło: Fotolia, fot: Studio Portosabbia
d4cj1y4
d4cj1y4

.

Okazuje się, że funkcja, która umożliwia przyspieszenie instalacji aplikacji w smartfonie, umożliwiała również kradzież danych. Przyspieszenie polegało bowiem na tym, że klient skanuje telefonem kod kreskowy swojej karty stałego klienta, a aplikacja automatycznie uzupełnia dane. Jak twierdzi niebezpiecznik.pl skanowany kod ma łatwy do rozgryzienia algorytm. Dziennikarzom serwisu udało się dostać do danych dwóch klientów, co dowodzi, że błąd jest rzeczywisty. Poprosili oni przedstawicieli sklepu o komentarz w tej sprawie. Piotr i Paweł podziękował za zwrócenie uwagi na istnienie luki. Zapewnił również, że wyciek danych nie nastąpił.

- Przeprowadzona analiza pozwoliła stwierdzić, iż nie doszło do masowego wycieku danych - powiedziała na łamach serwisu rzeczniczka prasowa Piotra i Pawła, Ewa Aleszczyk-Kalinowska. - Luka opisana przez Niebezpiecznik.pl została zamknięta, jak tylko zwrócono nam na nią uwagę. Chcielibyśmy podkreślić, że nie doszło do żadnego wycieku danych naszych klientów, a sama "luka" miała na celu pomoc klientom, którzy wprowadzili błędne dane przy rejestracji. Niestety, ułatwienie, jak wskazał Niebezpiecznik, stworzyło możliwość wyprowadzania danych, więc zostało zlikwidowane - powiedziała nam Ewa Aleszczyk-Kalinowska.

Serwis niebezpiecznik.pl sugeruje jednak, że lukę można było załatać poprzez np. wymóg uwierzytelniania adresem e-mail. W ten sposób nadal dostępne byłoby ułatwienie, ale dane klientów byłyby niezagrożone.

d4cj1y4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cj1y4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj