Dane potwierdzają wyhamowanie wzrostu liczby pracujących

Dane po trzecim kwartale 2011 r. potwierdzają obserwowane w drugim kwartale br. wyhamowanie wzrostu liczby pracujących w gospodarce i w sektorze przedsiębiorstw - wynika z raportu NBP o rynku pracy w III kwartale br., który opublikowano w czwartek.

Dane potwierdzają wyhamowanie wzrostu liczby pracujących
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Do spadku tej dynamiki w największym stopniu przyczynił się spadek liczby pracujących na podstawie umów czasowych oraz redukcja zatrudnienia w przemyśle.

W raporcie zaznaczono także, że od połowy 2010 r. liczba pracujących w rolnictwie indywidualnym nie zmniejszała się tak jak wynikałoby to z długoterminowego trendu - pozostawała stabilna.

NBP zaznacza, że podaż pracy i współczynnik aktywności zawodowej nieznacznie wzrosły. "Wzrost aktywności na rynku pracy dotyczył ponownie osób w wieku 45-59/64 lat i był związany z mniejszym odpływem na wcześniejsze emerytury i renty. Przeciętna liczba przepracowanych godzin pozostała na stabilnym poziomie" - napisano.

Z raportu wynika też, że dane za trzeci kwartał 2011 r. wskazują na kontynuację negatywnych tendencji obserwowanych w zatrudnieniu w poprzednim kwartale, przy utrzymywaniu się słabego popytu na pracę.

"Po uwzględnieniu sezonowości zatrudnienie - po raz pierwszy od początku 2010 r. - nieznacznie obniżyło się w ujęciu kwartalnym, głównie za sprawą przemysłu. Do spadku zatrudnienia ogółem przyczyniło się zmniejszenie liczby osób zatrudnianych na czas określony oraz pracowników sektora publicznego" - napisano.

NBP zaznacza, że w III kwartale 2011 r. współczynnik aktywności zawodowej nieznacznie wzrósł, za co odpowiada przyrost aktywności osób w wieku przedemerytalnym i starszych.

"W konsekwencji wzrosła także nieznacznie liczba osób aktywnych zawodowo" - napisano.

W raporcie wskazano, że w drugim kwartale 2011 r. wzrastała liczba zwolnień, ale w dalszym ciągu przepływy z bezrobocia do zatrudnienia były silniejsze od przepływów w odwrotnym kierunku.

Źródło artykułu:PAP
bezrobociezatrudnienienbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)