Darowizna od babci? Do akcji może wkroczyć skarbówka

Darowizny między bliskimi są powszechne, ale przekazywanie pieniędzy w tej formie może wiązać się z koniecznością zapłacenia podatku. Problem może rodzić się, gdy pieniądze przekazane dla nas przejdą przez pośredniczące ręce np. mamy. Czy ma to wpływ na obowiązek podatkowy?

Darowizny między najbliższymi krewnymi są zwolnione z podatku
Darowizny między najbliższymi krewnymi są zwolnione z podatku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Bartlomiej Magierowski

09.10.2023 14:46

1 lipca weszły w życie największe od wielu lat podwyżki kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn. Wysokość podatku od darowizny jest uzależniona od grupy podatkowej, która jest określana na podstawie stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przekazanie darowizny w rodzinie

Osoby z tzw. grupy zerowej, do której zalicza się najbliższa rodzina, są zwolnione z obowiązku płacenia podatku. Muszą jednak spełnić dwa warunki: zgłosić fakt otrzymania darowizny do Urzędu Skarbowego w ciągu sześciu miesięcy oraz udokumentować darowiznę.

"Rzeczpospolita" podała przykład dziewczyny, która dostała pieniądze od babci za pośrednictwem swojej mamy. Babcia, ze względu na podeszły wiek, nie była w stanie samodzielnie zrobić przelewu na konto wnuczki. Z tego powodu córka starszej pani wykonała przelew najpierw na swoje konto, a potem na konto podatniczki.

Matka nie wiedziała, że darowizna powinna być przekazana bezpośrednio do podatniczki. Pieniądze nie były jej własnością. Pośredniczyła ona jedynie między córką a jej babcią w przekazaniu darowizny.

Darowizna od babci bez podatku

Fiskus przyznał, że pośrednictwo matki w przekazaniu darowizny nie ma znaczenia dla opodatkowania. Matka jedynie przekazała pieniądze, nie będąc ich właścicielką. Darowizna została prawidłowo udokumentowana przelewami bankowymi i zgłoszona w urzędzie skarbowym. W związku z tym wnuczka ma prawo do zwolnienia z podatku.

Fiskusowi nie przeszkadzało też, że w tytule przelewu zamiast "darowizna" wpisano "spadek" (pieniądze były ze spadku po bracie babci). "Na możliwość skorzystania ze zwolnienia nie wpływa błędny tytuł przelewu w sytuacji, w której jest Pani w stanie wykazać przepływ środków między stronami umowy darowizny" – czytamy w interpretacji podanej przez "Rzeczpospolitą".

Źródło artykułu:WP Finanse
prawogospodarkapodatki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)