Trwa ładowanie...
cypr
25-03-2013 07:00

Data ponownego otwarcia banków na Cyprze nieznana

Minister finansów Cypru Michalis Sarris nie był w stanie podać daty otwarcia cypryjskich banków, co według wcześniejszych planów miało nastąpić we wtorek. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jak najszybciej - mówił w poniedziałek w Brukseli minister.

Data ponownego otwarcia banków na Cyprze nieznanaŹródło: Jupiterimages
dxpm55t

Banki na Cyprze są zamknięte od ok. 10 dni.

- Trzeba znaleźć równowagę między ostrożnością a stabilnością - powiedział Sarris na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów strefy euro, którzy uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

- Jak najszybciej podejmiemy decyzję w sprawie tego, kiedy dokładnie banki zostaną otwarte - oświadczył szef resortu finansów.

dxpm55t

- Nie mogę powiedzieć, kiedy to się stanie, ale musi do tego dojść jak najszybciej - podkreślił z kolei szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Zamknięcie banków miało na celu zapobieżenie m.in. nadmiernemu wycofywaniu gotówki, ale powoduje poważne problemy dla gospodarki kraju.

Sarris ocenił, że dzięki porozumieniu z międzynarodowymi pożyczkodawcami Cyprowi udało się uniknąć bankructwa, katastrofy i wyjścia kraju ze strefy euro. - Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to najlepszy rezultat z możliwych - zaznaczył.

Zdaniem ministra ustalenie warunków planu pomocy kładzie kres niepewności, która od trzech lat wpływała na cypryjską gospodarkę. - Naród i rząd Cypru są gotowe podjąć wszelkie decyzje i ciężką pracę - mówił. Podkreślił jednak, że Cypryjczyków czekają trudne czasy.

dxpm55t

Pytany o reakcję Rosji na porozumienie przyznał, że wielu z międzynarodowych partnerów Cypru jest bardzo zawiedzionych.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

dxpm55t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxpm55t