Trwa ładowanie...
dtrjced
dtrjced
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Debata PAP o polskim rynku paliwowym

Zmiany na polskim rynku paliwowym związane z sytuacją makroekonomiczną, perspektywy cenowe i sposoby przeciwdziałania szarej strefie w tym sektorze, to główne tematy debaty, która odbędzie się poniedziałek w Centrum Prasowym PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dtrjced

Specjalnym gościem debaty, zatytułowanej "Perspektywy rozwoju polskiego rynku paliwowego - wyzwania i bariery", będzie prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Maciej Bando.

Uczestnicy spotkania omówią sytuację na rynku naftowym; w tym zjawisko gwałtownego spadku notowań cen ropy i co z tego wynika dla polskich firm branży paliwowej, zarówno na rynku hurtowym i detalicznym. Goście wymienią też poglądy na bezpieczeństwo zaopatrzenia Polski w paliwo i ropę w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, kierunki importu tego surowca, skutecznej kontroli jakości paliwa i rozwoju produkcji biopaliwa.

Debata będzie też okazją do pierwszego podsumowania krajowego rynku paliw w 2014 roku. Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) za trzy kwartały ubiegłego roku zapotrzebowanie na olej napędowy utrzymywało się na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie 2013 roku, ale popyt na benzynę spadł o ok. 3 proc.

dtrjced

Publikując pod koniec roku te dane POPiHN wskazywał na wciąż utrzymujące się zjawisko szarej strefy w handlu paliwami. Uczestnicy debaty podsumują też skuteczność wdrożenia przyjętych w ub. roku przepisów mających zapobiegać temu zjawisku. Chodzi m.in. o ustawowy obowiązek składania kwoty 10 mln zł jako zabezpieczenia przy uzyskaniu koncesji na produkcję i obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Choć ten przepis wywołał wiele kontrowersji, to znalazł się w ustawie, gdyż w przypadku przywozu paliwa z zagranicy w celu wprowadzenia go do obrotu, przestępstwa podatkowe występują najczęściej.

Nielegalny obrót paliwami oznacza straty nie tylko dla firm uczciwie działających na rynku, ale przede wszystkim dla budżetu państwa. W 2013 roku szacowano je na 4,3-5,8 mld zł.

Według ostatnich danych Urząd Regulacji Energetyki udzielił 46 koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, w tej grupie jest tylko 12 firm, które złożyły kaucję na kwotę 10 mln zł, są to największe podmioty na rynku. Pozostałe, działając w segmencie rynku LPG nie mają takiego obowiązku. Na rozpatrzenie nadal czeka 90 wniosków, bo URE oczekuje od firm uzupełnienia dokumentów. Uczestnicy debaty ocenią także działania Regulatora w kontekście zapobiegania szarej strefie.

Uczestnikami poniedziałkowej debaty w PAP będą przedstawiciele spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych, PKN Orlen oraz eksperci Polskiej Izby Paliw Płynnych, POPIHN i BM Reflex.

Debata ma charakter zamknięty, bezpośrednią relację online można śledzić w godz. 14.00 - 16.00 na stronach: www.pap.pl oraz www.centrumprasowe.pap.pl

dtrjced

Podziel się opinią

Share
dtrjced
dtrjced