Decyzja o wypłacie dywidendy PKO BP jest irracjonalna
Narodowy Bank Polski krytykuje decyzje władz PKO BP w sprawie wypłaty dywidendy. Zdaniem Dobiesława Tymoczki z Departamentu Finansowego NBP, decyzja władz banku jest irracjonalna z punktu interesu PKO BP.
10.06.2009 | aktual.: 10.06.2009 10:39
Zarząd banku poinformował, że chce wypłacić dywidendę, a ta w znacznej części zasili Skarb Państwa, który ma ponad 50% udziałów. Jednocześnie PKO BP planuje emisję akcji i pozyskanie w ten sposób od inwestorów do pięciu miliardów złotych.
Zastępca dyrektora Departamentu Finansowego NBP, który był gościem Sygnałów Dnia, zwrócił uwagę, że po ogłoszeniu decyzji o wypłacie dywidendy wartość PKO BP na giełdzie natychmiast spadła o dwa miliardy złotych. W opinii ekonomisty, władze banku powinny przeznaczyć ubiegłoroczny zysk na dokapitalizowanie PKO BP.
Gość Polskiego Radia ma nadzieję, że przedstawiciele NBP i Komisji Nadzoru Finansowego przekonają premiera Tuska, iż zysk powinien pozostać w Narodowym Banku Polskim. W ten sposób bank centralny pokazywałby, że w dobie kryzysu banki powinny kredytować przedsiębiorstwa.