Trwa ładowanie...
dporxgx

Deficyt budżetowy '10 niższy od planu - Rostowski

17.05. Warszawa (PAP) - Deficyt budżetowy w 2010 roku będzie niższy od planowanej kwoty 52,2 mld zł, ale trudno prognozować o ile - powiedział w poniedziałek w Sygnałach Dnia...
Share
dporxgx

17.05. Warszawa (PAP) - Deficyt budżetowy w 2010 roku będzie niższy od planowanej kwoty 52,2 mld zł, ale trudno prognozować o ile - powiedział w poniedziałek w Sygnałach Dnia minister finansów Jacek Rostowski.

"(Deficyt budżetowy w 2010 roku - PAP) będzie niższy niż 52 mld zł, a o ile niższy zobaczymy na koniec roku. Ważne jest to, że idziemy w dobrym kierunku" - powiedział w wywiadzie w "Sygnałach Dnia" Rostowski.

Minister zaznaczył, że lepszy wynik budżetu w tym roku będzie możliwy m.in. dzięki wpłacie zysku NBP do budżetu.

dporxgx

"Ten deficyt jest jeszcze mniejszy dzięki temu, że NBP wpłaci prawie 4 mld zł ze swojego zysku. Argumentowaliśmy i nadal utrzymujemy, że zysk można było obliczyć na wyższą kwotę. Gdyby tak było, to ten deficyt byłby jeszcze niższy i to by poprawiło jeszcze bardziej finanse publiczne w tak trudnych czasach jakie widzimy. Sugerowaliśmy, że ten sposób liczenia jest niezgodny z wcześniejszymi uchwałami RPP. Gdyby była w pełni zastosowana uchwała z 2006, to ten deficyt byłby znacznie mniejszy i to byłoby korzystne dla gospodarki i finansów" - podkreślił.

Według ostatnich szacunków resortu finansów deficyt po kwietniu wyniósł 27-27,5 mld zł.

Minister po raz kolejny powiedział, że Polska ma szanse na przyjęcie euro w 2015 roku.

"Trwają prace nad przyjęciem euro. Do 2014 lub 2015 roku ten kryzys będzie za nami i za strefą euro i to od kilku lat. Dlatego też ten kryzys nie wpływa na datę, którą uważamy za realną, czyli 2015 roku. Nie ma wątpliwości, że strefa euro wyjdzie wzmocniona z kryzysu" - dodał.(PAP)

kba/ gor/

dporxgx

Podziel się opinią

Share
dporxgx
dporxgx