Desant na szarą strefę
Do końca roku inspekcja pracy przeprowadzi ponad osiem tysięcy kontroli, w których skupi się na ujawnianiu nielegalnie zatrudnionych. Sprawdzani będą głównie przedsiębiorcy działający w budownictwie i gastronomii.
Do końca roku inspekcja pracy przeprowadzi ponad osiem tysięcy kontroli, w których skupi się na ujawnianiu nielegalnie zatrudnionych. Sprawdzani będą głównie przedsiębiorcy działający w budownictwie i gastronomii, informuje "Rzeczpospolita".
Od lipca tego roku do połowy września PIP przeprowadziła 1317 kontroli w firmach pod kątem przestrzegania w nich przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Wnioski pokontrolne: przedsiębiorcy nadal chętnie korzystają z nielegalnych pracowników i łamią przepisy o zatrudnianiu.
W czasie akcji przeprowadzonej w podkrakowskim gospodarstwie rolnym ujawniono np. 13 cudzoziemców i 12 Polaków pracujących nielegalnie. Nieprawidłowości stwierdzono w 40 proc. kontrolowanych podmiotów. Dotyczyły one prawie 10 tysięcy pracowników i osób wykonujących inną pracę zarobkową.
Do końca czerwca tego roku zwalczaniem szarej strefy w zatrudnieniu zajmowali się pracownicy urzędów wojewódzkich, obecnie zadania te realizują inspektorzy pracy. Podczas kontroli nie sprawdzają już tylko tego, czy firma zawarła umowę o pracę i potwierdziła na piśmie warunki zatrudnienia. Badają też, czy przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązku informowania powiatowych urzędów pracy o zatrudnieniu bezrobotnego lub o powierzeniu mu innej pracy zarobkowej, a także czy odprowadzają składki na Fundusz Pracy. Sprawdzają, czy bezrobotni informują powiatowe urzędy pracy o podjęciu zatrudnienia.
Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło opłacania składek na Fundusz Pracy. Stwierdzono je w 122 firmach, a dotyczyły one 4999 osób. Wykryto ponad 300 przypadków niezgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego.
Poważny problem nadal stanowią osoby pracujące, a zarejestrowane jako bezrobotne. Firmy nie powiadamiały urzędów o zatrudnieniu - lub powierzeniu innej pracy zarobkowej - 484 osób korzystających ze świadczeń należnych bezrobotnym.
Inspekcja zwalcza także nielegalną pracę cudzoziemców. Jednak zdecydowana większość ujawnionych przypadków zatrudniania na czarno dotyczyła obywateli naszego kraju. Ułatwienia dla pracowników zza wschodniej granicy i niższe opłaty za wniosek o pozwolenie na pracę dla obcokrajowca mają skłonić przedsiębiorców do legalnego zatrudniania.
Od lipca do połowy września 52 pracodawców zostało ukaranych mandatami, a w stosunku do 168 skierowano wnioski o ukaranie do sądów grodzkich. PIP zapowiada zmasowane kontrole legalności zatrudnienia.
Wizyt inspektorów powinny się spodziewać firmy działające w branżach, w których to zjawisko występuje w największej skali. Chodzi głównie o pracodawców działających w budownictwie, handlu, gastronomii i przetwórstwie.