Trwa ładowanie...
d2p1v58

DI BRE zawiesza rekomendację Trakcji Tiltra po wypowiedzeniu kredytów dla Poldimu

19.12. Warszawa (PAP) - Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 19 grudnia zawiesili wydawanie rekomendacji dla Trakcji Tiltra, gdyż wcześniejsze prognozy wyników i wycena akcji tej...

Share
d2p1v58

19.12. Warszawa (PAP) - Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 19 grudnia zawiesili wydawanie rekomendacji dla Trakcji Tiltra, gdyż wcześniejsze prognozy wyników i wycena akcji tej spółki jest nieaktualna po wypowiedzeniu przez banki umów kredytowych o łącznej wartości 82 mln zł dla spółek zależnych.

Banki Pekao i Raiffeisen wypowiedziały umowy kredytowe dwóm spółkom zależnym wchodzącym w skład grupy Trakcja Tiltra z powodu znaczącego pogorszenia się ich sytuacji finansowej. Wypowiedzenie dotyczy spółek Poldim i Silentio i obejmuje kredyty o łącznej wartości około 82 mln zł. Obie spółki zobowiązane będą po upływie 7-dniowego terminu wypowiedzenia spłacić całe zadłużenie wraz z odsetkami wobec banków.

W komunikacie podano, że powodem wypowiedzenia umowy jest istotne, w stosunku do znanego bankowi stanu z chwili zawierania umowy, pogorszenie sytuacji gospodarczej oraz finansowej Silentio i Poldimu oraz istotne pogorszenie perspektyw dalszego rozwoju Silentio i Poldimu. W przypadku spółki Poldim banki mówią też o zagrożeniu jej upadłością.

d2p1v58

"Jest to duże zaskoczenie negatywne, szczególnie w kontekście oczekiwań, że zadłużenie obrotowe Trakcji Tiltry na koniec roku bardzo istotnie spadnie. Nie sądzimy, aby istniały powiązania krzyżowe między Poldimem i Silentio a pozostałymi spółki grupy. Kwestia wymaga wyjaśnienia, podobnie jak to, czy Trakcja Tiltra zdecyduje się na upadłość Poldimu, czy też będzie spółkę ratować" - napisał w raporcie analityk DI BRE Banku Maciej Stokłosa.

"Uważamy, że spółka jest dla udziałowców zbyt cenna, aby pozwolić jej upaść (około 900 mln zł przychodów rocznie, wiodąca pozycja rynkowa w produkcji mas emulsyjnych)" - dodał.

Na 30 września 2011 roku Trakcja miała 99,1 mln zł gotówki, która mogłaby zostać przeznaczona na dofinansowanie Poldimu. Możliwe są również pożyczki, zaciągane u akcjonariuszy Trakcji, na ratowanie spółki. Wielkość tych potencjalnych pożyczek DI BRE szacuje na około 100 mln zł.

"Z uwagi na polaryzację akcjonariatu (Comsa, Litwini) emisja ratunkowa z prawem poboru jest raczej mniej prawdopodobna. Nasze szacunki wyników i wycena Trakcji Tiltra są nieaktualne. W oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń, zawieszamy rekomendację dla spółki. Prognozy zaktualizujemy po Świętach Bożego Narodzenia" - napisano w raporcie DI BRE. (PAP)

pr/ osz/

d2p1v58

Podziel się opinią

Share
d2p1v58
d2p1v58