Dla nich jest praca
Jak się okazuje dla chcącego nic trudnego i dobra praca zawsze się znajdzie. Nawet w czasach kryzysu. Trzeba spełnić tylko dwa warunki. Postawić na wąską specjalizację i posiadać spore doświadczenie w danej dziedzinie
07.11.2012 | aktual.: 07.11.2012 12:08
Fachowcy w cenie
Według „Dziennika Gazety Prawnej”, profesjonaliści znajdą zatrudnienie w każdym zakątku Polski. Szczególnie w miejscach, gdzie działają specjalne strefy ekonomiczne (w Polsce działa obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych). Przykładowo, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „wydano już w tym roku 10 zezwoleń na inwestycje warte 274,6 mln zł. Dzięki nim powstanie 805 nowych miejsc pracy” – czytamy w „DGP”.
Z kolei jak podaje agencja pracy Adecco Poland, najlepiej na rynku pracy mają się pracownicy z branży informatycznej, produkcyjnej i usług shared service, czyli centrów usługowych. Na nich jest największe zapotrzebowanie.
– Pod względem geograficznym wygląda to tak, że branża informatyczna dominuje na Mazowszu, głównie w Warszawie, shared service na północy kraju, a stanowiska produkcyjne obejmują południe oraz wschód i zachód Polski – powiedział w „DGP” Łukasz Sobkowicz, dyrektor departamentu pracy stałej w Adecco Poland.
Branża produkcyjna też na brak pracy nie może narzekać. Najbardziej poszukiwani są tu kierownicy produkcji, dyrektorzy produkcji oraz kierownicy utrzymania ruchu. Natomiast branża IT poszukuje programistów, key account managerów, a w przypadku usług shared service – księgowych i specjalistów HR.
- Polscy pracodawcy poszukują przede wszystkim inżynierów, specjalistów IT i handlowców, ale wciąż istnieje wiele nieobsadzonych wakatów dla pracowników fizycznych. W teorii jest to praca nadająca się dla wielu osób, ale w praktyce pracodawcy poszukują osób, które bardzo dobrze znają się na swoim fachu – mówi Justyna Ścigler z agencji zatrudnienia Manpower.
Unikalne kompetencje
Jak zauważa Marta Aserigadu, manager z agencji doradztwa personalnego Hays Poland, konkurencja na rynku wymusza wąskie specjalizacje. - Zatrudnianie ekspertów znających dogłębnie daną branżę zwiększa szanse na pozyskanie klientów, oczekujących obsługi oraz doradztwa na najwyższym poziomie. Zatem poczynając od usług finansowych po rynek nieruchomości powstają nowe profesje, nie tylko uwzględniające poszczególne branże, ale również poszczególne dziedziny. Przykładowo doradców ds. nieruchomości dzieli się obecnie na ekspertów z dziedziny gruntów, lokali usługowych czy nawet nieruchomości wakacyjnych.
Jednak wąska specjalizacja, a nawet duże doświadczenie w danej dziedzinie może być już niewystarczające w rywalizacji o miejsce pracy. Na rynku bowiem jest wielu dobrych kandydatów, o równorzędnych kompetencjach zawodowych, a pracodawcy chcąc przetrwać na konkurencyjnym rynku i w trudnych ekonomicznie czasach muszą powierzyć zadania najlepszym z najlepszych. – Taka sytuacja powoduje, że pracodawcy wśród kandydatów poszukują osób idealnie i najlepiej spełniających ich wymagania. Wśród nich szukają takich, którzy w jakiś sposób wyróżniają się też na tle innych – mówi Justyna Ścigler.
Ci najlepsi, oprócz umiejętności zawodowych, mają też bardzo rozbudowane kompetencje społeczne, które są potrzebne w zarządzaniu zespołem czy w relacjach z klientami. - Obecnie kładzie się ogromny nacisk na umiejętność nawiązywania oraz budowania profesjonalnych relacji i to nie tylko w zawodach sprzedażowych. Nawet w branży IT poszukuje się specjalistów, którzy wiedzę techniczną potrafią przełożyć na język biznesu, jakość produktu i usługi oraz satysfakcję klienta końcowego. Umiejętność skutecznej komunikacji, efektywnej współpracy w zespole są zatem wymagane przez pracodawców, a jednocześnie uznawane za deficytowe. Warto pamiętać, że kompetencje takie, jak komunikatywność oraz umiejętność prezentacji pomagają też kandydatowi w promocji własnej osoby podczas rozmowy rekrutacyjnej – podkreśla Marta Aserigadu.
Jak bardzo poszukiwane są to kompetencje pokazuje analiza aktualnych ofert, opublikowanych w serwisie Pracuj.pl. Obecnie aż w blisko 2,5 tysiącach ofert pracodawcy wymagają komunikatywności i to nawet na takich stanowiskach, jak Analityk Systemów Informatycznych czy Pracownik Produkcyjny w branży weterynaryjnej.
(JK)