Dla odmiany postraszyła Francja

W czwartek na horyzoncie pojawiły się nowe zagrożenia, które popchnęły większość giełd europejskich do spadków. Tym razem lupa mediów została przesunięta z Hiszpanii na Francję. Pierwsze godziny sesji były jeszcze udane dla parkietów Starego Kontynentu.

20.04.2012 | aktual.: 20.04.2012 09:30

Po części wpływ na to miała aukcja długoterminowego długu hiszpańskiego, którego rentowności były niższe niż na rynku wtórnym, a popyt na obligacje całkiem zadowalający. Dobra sytuacja na giełdach załamała się wczesnym popołudniem, kiedy wraz z niezbyt udaną aukcją długu francuskiego pojawiły się spekulacje na temat prawdopodobnego obniżenia ratingu Francji, oraz ostrzeżenie ze strony agencji Moody’s, która twierdzi, że obecne poziomy oprocentowania długu hiszpańskiego i włoskiego są bardzo groźne dla tych państw. Giełdy europejskie zareagowały wybiórczo, stosownie do przedstawianych w mediach zagrożeń. WGPW niestety również uległa pogorszeniu nastrojów, aczkolwiek skala ruchu zniżkowego była dość ograniczona.

WIG20 podczas pierwszych godzin wypracował lekką nadwyżkę nad odniesieniem, a popołudniowe spadki sprowadziły indeks ok. 0,5% pod kreskę. Nie można powiedzieć, że popyt stał na straconej pozycji – głównym atutem były publikacje kolejnych dobrych raportów kwartalnych przez amerykańskie blue chipy. Ostatecznie jednak szansę na odbicie na rynkach przekreśliły słabe dane z USA. Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu wyniosła 386 tys. (prognoza 370 tys.), słaby był również odczyt indeksu Philly Fed (8,5 vs 12,1 pkt) oraz dane z rynku nieruchomości. W rezultacie WIG20 zamknął dzień spadkiem o 0,6% (2232 pkt) przy obrocie 488 mln PLN.

W trakcie wczorajszej sesji spadek kursu indeksu pogłębił się tylko nieznacznie. Na wykresie WIG pojawiła się niewielka, czarna świeca umiejscowiona poniżej poprzedniej. Spadek indeksu o 0,43% wskazuje na dalszy brak zdecydowania inwestorów i utrzymanie kursu w wąskiej konsolidacji. Negatywnym czynnikiem technicznym w trakcie wczorajszej sesji było pokonanie wsparcia wynikającego z zeszłotygodniowej luki, co wywołało ruch w dół. Zasięg powyższego spadku może dotrzeć w okolice 40 000 pkt. Niewielkie zmiany indeksu nie wywołały również istotnych zmian wskaźników.

Krótkoterminowy oscylator RSI nie zmienił swojej wymowy i nadal porusza się w rejonie 40 pkt, informując o utrzymywaniu się równowagi sił. Jeszcze lepiej widoczne jest to przez pryzmat wskazań ADX. Oscylator ten znajduje się poniżej 20 pkt, informując o utrzymywaniu się średnioterminowej konsolidacji. Wczorajszą sesje można zatem wpisać w ogólny obraz rynku, który od początku miesiąca pozostaje neutralny. Stagnację przełamie dopiero istotny ruch wyłamujący indeks z granic kanału bocznego.

Spółki
MONDI ŚWIECIE
Aviva OFE Aviva BZ WBK, w odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży akcji spółki, zbył cały posiadany pakiet akcji spółki, tj. 3 563 507 akcji, reprezentujących 7,13% kapitału zakładowego.

LENTEX
Zarząd spółki rekomenduje niewypłacanie dywidendy dla akcjonariuszy z zysku za rok 2011.

KALENDARIUM Z DNIA 2012-04-20
Dane makro

8:00 Niemcy - Inflacja PPI za marzec (konsensus: 3.20% r/r, poprzednio: 3.20%);
10:00 Niemcy - IFO Indeks nastrojów w biznesie za kwiecień (konsensus: 109.20 pkt, poprzednio: 109.80 pkt);
14:00 Polska -Inflacja bazowa CPI za marzec (konsensus: 2.50% r/r, poprzednio: 2.60% r/r).

Wydarzenia w spółkach

Atrem - ZWZ ws. zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2011 r. i podziału zysku;
Dolnośląskie Surowce Skalne - NWZ ws emisji akcji serii E;
Scanmed Multimedis - Ciąg dalszy NWZ zwołanego na 21 marca;
Grupa Lotos - Publikacja jednostkowego i skonsolidowanego raportu za 2011 r.;
Resbud - NWZ ws. emisji warrantów subskrypcyjnych;
Macrologic - Wprowadzenie do obrotu na GPW 100.000 akcji serii A;
Millennium - ZWZ ws. zatwierdzenia sprawozdania za 2011 r. i podziału zysku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)