Długi weekend korzystny dla rynku pracy

Szykuje się kolejny w tym roku długi weekend. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że takie weekendy to ogromne straty dla gospodarki. Jednak, jak podkreśla ekspert rynku pracy i prezes Antal International Artur Skiba, nie możemy zapominać też o korzyściach wynikających z kilkudniowego odpoczynku pracowników

Długi weekend korzystny dla rynku pracy
Źródło zdjęć: © © Alexander Raths - Fotolia.com

.

Mimo więc, że długie weekendy pod względem statystycznym nie wpływają korzystnie na gospodarkę, to jednak gospodarka zyskuje na późniejszej efektywności wypoczętych pracowników - podkreśla rozmówca IAR. Artur Skiba zwraca też uwagę, że długie weekendy oznaczają duże zyski dla niektórych branż a tym samym dla pracowników w nich zatrudnionych. Zwłaszcza sektor turystyczny, hotelarski czy gastronomiczny cieszy się w tym czasie wielkim ożywieniem. Nie ma więc potrzeby, by ograniczać długie weekendy, tym bardziej, że Polska nie jest krajem, w którym jest ich najwięcej - uważa Artur Skiba.

Po jutrzejszym święcie Bożego Ciała nie ma żadnych prawnych przeszkód, by udzielać pracownikom w piątek 20 czerwca dnia wolnego, który potem odpracują. Wielu pracodawców wyznacza inny dzień jako roboczy po to, by pracownik wypracował obowiązującą go przeciętną normę czasu pracy. Najczęściej będzie to sobota.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (155)