Dłużej żyjemy. Trzeba odkładać na emeryturę

W ubiegłym roku mężczyźni żyli w Polsce ponad 73 lata, a kobiety ponad 81 - informuje Główny Urząd Statystyczny. Eksperci szacują, że nasze życie wciąż będzie się wydłużać. A to oznacza coraz niższe emerytury. Pomóc może odłożenie pieniędzy na starość.

Dłużej żyjemy. Trzeba odkładać na emeryturę
Źródło zdjęć: © © Nenov Brothers - Fotolia.com

Eksperci ostrzegają, że jeżeli nie zapewnimy sobie dodatkowego źródła pieniędzy, to na starość czeka nas bieda.

Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz wyjaśnia, że o przyszłe emerytury łatwiej zadbać młodym ludziom, którzy mają więcej czasu na odłożenie znaczącej sumy na starość. Osoby, którym do przejścia na emeryturę zostało kilka lat, nie mają dużego pola manewru.

O tym, że w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może nie wystarczyć środków na wypłatę emerytur alarmowała na początku sierpnia Najwyższa Izba Kontroli. Głównymi przyczynami są: z jednej strony niski wskaźnik urodzeń i emigracja, a z drugiej wchodzenie w wiek emerytalny roczników z wyżu demograficznego po 1945 roku oraz wydłużanie się długości życia.

W co inwestować?

To zależy od wielu czynników, między innymi właśnie od naszego wieku i skłonności do ryzyka. Młodsi, oraz Ci, którzy liczą na większe zyski mogą zainteresować się akcjami lub inwestycjami alternatywnymi. Im większy zysk - tym większe ryzyko. - Osoby, które lubią spać spokojnie mogą swoje środki ulokować na depozytach czy w obligacjach. Zysk z takich inwestycji jest mniejszy, ale bardziej pewny - wyjaśnia Wołowicz.

Pieniądze można także odkładać na koncie oszczędnościowym, na lokacie, bądź inwestując na giełdzie. Ale można też zdecydować się na zakup nieruchomości - wyjaśnia analityk Home Broker Marcin Krasoń. Cześć inwestorów kupuje ziemię rolną czy budowlaną z myślą o wzroście jej wartości, co nie musi się sprawdzić. Inni wolą zakupić mieszkania i decydują się na wynajem.

Marcin Krasoń podkreśla, że rynek daje dużo możliwości inwestowania w nieruchomości - można kupić na przykład powierzchnie handlowe lub w mieszkania. Dostępne są zarówno inwestycje w małych miejscowościach, gdzie ceny i zyski są niższe, jak i oferty w największych metropoliach.

Rentowność takiego zakupu, w zależności od wielkości miasta i lokalizacji, może sięgnąć nawet 4 lub 5 procent w skali roku. Ekspert uważa, że w każdym przypadku taką inwestycję należy dokładnie rozważyć i przeliczyć.

Ci, którzy są już na emeryturze, a nie zdołali odłożyć na dodatkowe lokum mogą skorzystać z usług firm oferujących tak zwaną rentę dożywotnią. W tym wypadku należy jednak dokładnie zapoznać się z umową i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące takiego sposobu pozyskania pieniędzy.

Z danych GUS-u wynika, że kobiety żyją o prawie 6, a mężczyźni o prawie 7 lat dłużej niż w 1990 roku.

(AS)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (217)