DM PKO BP: Utrzymująca się niepewność nie pozwoli kursom banków odreagować

Warszawa, 13.07.2015 (ISBnews) - Jesienne wybory parlamentarne będą źródłem istotnych ryzyk dla polskiego sektora bankowego. Utrzymująca się niepewność nie pozwoli kursom banków istotnie odreagować nawet pomimo dobrych perspektyw makroekonomicznych, oceniają analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

13.07.2015 10:00

Prowadzące w sondażach przedwyborczych Prawo i Sprawiedliwość (PiS) postuluje m.in. wprowadzenie podatku bankowego oraz przewalutowanie kredytów hipotecznych w CHF. Biorąc pod uwagę powyższe ryzyka, analitycy DM PKO BP są umiarkowanie negatywnie nastawieni wobec sektora.

"Naszym zdaniem, utrzymująca się niepewność (co najmniej do wyborów, a pewnie nawet i dłużej) nie pozwoli kursom banków istotnie odreagować nawet pomimo dobrych perspektyw makroekonomicznych" - czytamy w raporcie datowanym na 6 lipca.

W ich ocenie, planowany podatek bankowy istotnie obniży zwrot z kapitałów (ROE) banków. Projekt ustawy PiS zakłada opodatkowanie sektora bankowego na poziomie 0,39% łącznych aktywów, co obniżyłoby zyski sektora o ok. 1/3.

"Naszym zdaniem, ryzyko wprowadzenia podatku bankowego jest istotnie realne i uwzględniamy go w naszych prognozach. Biorąc jednak pod uwagę, że proponowana skala mogłaby negatywnie wpłynąć na zdolności sektora do rozwoju akcji kredytowej, w scenariuszu bazowym przyjmujemy stawkę na poziomie 0,2% aktywów, począwszy od 2017, co obniżyłoby ROE sektora o 1,7 pkt proc." - czytamy także.

Analitycy przypominają, że pomimo zaprzestania udzielania kredytów walutowych przez banki kilka lat temu, kredyty w walutach obcych ciągle stanowią ok. 37% kredytów hipotecznych oraz 15% łącznych kredytów.

Spośród banków analizowanych przez DM PKO BP największą ekspozycję na kredyty w CHF mają Millennium (39% całości kredytów), mBank (25%) i BZ WBK (15%).

"Postulowane pomysły przewalutowania kredytów po kursie z dnia udzielenia wiązałyby się ze stratami sektora na poziomie 59 mld zł (47% kapitałów CET1). Naszym zdaniem, przeprowadzanie przewalutowania po istotnie niższym kursie, jest niewykonalne z punktu widzenia stabilności systemu finansowego. Niemniej jednak ryzyko pozostaje otwarte i w obecnym otoczeniu politycznym wszystkie scenariusze pozostają na stole (także PiS przyznaje, że nie można dopuścić do rozchwiania systemu bankowego)" - podsumowano w raporcie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)