Trwa ładowanie...
da04zj0
29-12-2014 08:46

DM PKO BP: Wyniki banków w 2015 pod presją, sytuacja w Rosji może ciążyć

Warszawa, 29.12.2014 (ISBnews) - Wyniki sektora bankowego w 2015 znajdą się pod presją, z uwagi na otoczenie niższych stóp procentowych, działania regulacyjne, a sytuacja w Rosji może ciążyć wycenom polskich instytucji, ocenia Dom Maklerski PKO BP.

da04zj0
da04zj0

"Pomimo dobrych perspektyw makroekonomicznych w 2015 (wzrost PKB 3,6%) oraz przyspieszającej akcji kredytowej (+8% r/r) wyniki sektora bankowego w 2015 znajdą się pod presją, z uwagi na otoczenie niższych stóp procentowych (zakładamy jeszcze jedną obniżkę w 2015) oraz działania regulacyjne (obniżki opłaty interchange oraz wyższa składka na BFG). Biorąc pod uwagę sytuację w Rosji, w średnim terminie słaby sentyment może ciążyć wycenom polskich banków. Dostrzegamy jednak szereg pomysłów inwestycyjnych oferujących satysfakcjonujący zwrot w horyzoncie 12-miesięcznym" - czytamy w raporcie.

Raportowana dynamika zagregowanych zysków banków analizowanych przez DM PKO BP (Pekao, BZ WBK, mBank, Handlowy, ING BSK, Millennium, Alior) na poziomie +8% r/r w 2015 prezentuje się całkiem przyzwoicie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że na wyniki w 2015 wpłynie kilka zdarzeń jednorazowych (sprzedaż udziałów w spółkach zależnych w przypadku MBK, BZW i ING) oraz przejęcia aktywów (BZW i ALR) analitycy spodziewają się, że oczyszczony zysk będzie na zbliżonym poziomie do 2014, podano również.

"Sektor jest obecnie wyceniany w okolicach średnich historycznych poziomów w przypadku wskaźnika 12MF P/E (15x), co biorąc pod uwagę niskie rentowności papierów skarbowych sprawia, że relacje kosztu kapitału do osiąganego zwrotu nie jest wymagający. Potwierdza to również relatywnie wysoki poziom stóp dywidendy (3,6% wobec rentowności 10-letnich obligacji na poziomie 2,6%)" - czytamy dalej.

W ramach sektora bankowego analitycy preferują Millennium ("kupuj" - utrzymana), mBank ("kupuj" - podwyższona), Bank Handlowy ("kupuj" - podwyższona) oraz Alior Bank ("kupuj" - podwyższona). Pozostają neutralnie nastawieni wobec Banku Pekao oraz BZ WBK oraz obniżyli rekomendację dla ING BSK do "trzymaj".

(ISBnews)

da04zj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da04zj0