Trwa ładowanie...

Dni wolne za święto nadal mogą przysługiwać

Dobra informacja dla pracowników. Choć wprowadzony z początkiem roku kodeks pracy zabrał nam dodatkowe dni wolne za święta przypadające w weekendy, to części zatrudnionych nadal się należą.

Share
Dni wolne za święto nadal mogą przysługiwaćŹródło: thinkstock
d1vvehm

1 stycznia zaczął obowiązywać znowelizowany kodeks pracy. Zniesiono tym samym obowiązek nałożony na pracodawców, polegający na oddaniu dnia wolnego za święta przypadające poza pięciodniowym tygodniem pracy.

Okazuje się jednak, że wielu pracowników wciąż może z dodatkowego wolnego dnia skorzystać. Stało się tak m.in. w Ministerstwie Sprawiedliwości, które do końca roku nie zmieniło regulaminu pracy.

Zdaniem prawników ma on pierwszeństwo interpretacji przed kodeksem pracy, o ile wskazuje na korzyść zatrudnionego. Dziennik "Rzeczpospolita" wskazuje, że problem niezmienionych regulaminów pracy może dotyczyć dużej liczby firm. Nie mają tym samym prawa do odmowy przyznania dodatkowego dnia wolnego od pracy np. za 1 stycznia 2011, który przypadał akurat w sobotę.

d1vvehm

Jeśli zatrudniony chce skorzystać na pospiesznie wprowadzanej pod koniec ubiegłego roku nowelizacji kodeksu pracy, powinien sprawdzić regulamin w swojej firmie. Gdyby pracodawca nie zmienił go przed 1 stycznia br., pracownikowi nadal przysługuje wolne za święta przypadające w weekendy do czasu jego uaktualnienia.

"Rzeczpospolita" ostrzega firmy, które uchylają się od obowiązku udzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni wolnych. W razie kontroli inspekcji pracy grozi im mandat w wysokości 1-2 tys. złotych lub skierowanie wniosku do sądu grodzkiego, a tam kara może sięgnąć nawet 30 tys. złotych.

d1vvehm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vvehm
d1vvehm