Trwa ładowanie...

Do końca roku więcej środków trafi na rynek

Ministerstwo Finansów do końca 2012 roku będzie więcej środków przekazywało na rynek z tytułu obsługi długu niż pozyskiwało ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych - poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów Piotr Marczak.

Share
Do końca roku więcej środków trafi na rynek
Źródło: Jupiterimages
d2iym4m

- Zapowiada się więc ciekawe drugie półrocze, które już w lipcu rozpoczniemy od znacznego oddłużenia w obligacjach - powiedział Marczak.

- Jeżeli dobra sytuacja na rynku utrzyma się, to możliwe będzie zwiększenie podaży obligacji BGK na przetargu w przyszłym tygodniu. Mógłby to być wówczas jedyny przetarg tych obligacji w bieżącym roku - dodał.

d2iym4m

27 czerwca planowany jest przetarg papierów IDS1022 o wartości do 2 mld zł.

Środowy przetarg obligacji 5-letnich szef departamentu długu ocenił jako bardzo udany, z istotnym zaangażowaniem inwestorów zagranicznych.

- Zgłoszono duży popyt i zaproponowano rentowności niższe o kilka punktów od rynku wtórnego przed przetargiem. Uzyskana rentowność była najniższa od kwietnia 2006 r. - podkreślił Marczak.

- Polski rynek długu coraz bardziej wyróżnia się stabilnością na tle innych rynków. Doceniają to inwestorzy zagraniczni, którzy w znacznym stopniu byli obecni również na dzisiejszym przetargu - dodał.

MF sprzedało obligacje PS0417 za 4 mld 173,684 mln zł, przy popycie 8 mld 868 mln zł i rentowności 4,784 proc. oraz na przetargu uzupełniającym papiery za 800 mln zł przy popycie 2 mld 705,083 mln zł.

d2iym4m

Podziel się opinią

Share
d2iym4m
d2iym4m