Trwa ładowanie...
d30z2bg
22-10-2015 17:15

Do Tauronu trafi 1,01% akcji PKO BP w zamian za nowe akcje spółki

Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - Rząd przyjął wniosek ministra skarbu, dotyczący wniesienia do Tauron Polska Energia do 1,01% akcji PKO BP w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki, podała spółka.

d30z2bg

"Rada ministrów w dniu 20 października 2015 r. przyjęła wniosek ministra skarbu państwa o wyrażenie zgody przez radę ministrów na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, poprzez wniesienie do Tauron Polska Energa S.A. części należących do skarbu państwa akcji spółki Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. stanowiących do 1,01% kapitału zakładowego, w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Tauron Polska Energia S.A." - czytamy w komunikacie.

Nadzwyczajne walne Tauronu 9 listopada zdecyduje o podwyższeniu kapitału zakładowego o 400 mln zł poprzez emisję 80 mln sztuk akcji serii C po cenie emisyjnej 5 zł za akcję. Będą to akcje nieme imienne uprzywilejowane, emisja będzie przeprowadzona z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy w całości prawa poboru.

Emisja nastąpi w formie subskrypcji prywatnej poprzez złożenie przez spółkę akcjonariuszowi Skarbowi Państwa oferty objęcia akcji oraz przyjęcie przez akcjonariusza Skarb Państwa oferty objęcia akcji.

W uzasadnieniu podwyższenia kapitału podano, że spółka przyjęła wcześniej plan inwestycyjny na lata 2014-2023 wyceniony na około 37 mld zł. Plan obejmuje między innym poniższe kluczowe inwestycje: budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, budowę bloku gazowo - parowego klasy 413 MWe w Elektrowni Łagisza, inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnej umożliwiający przyłączanie źródeł (w tym rozproszonych) a także sprostanie wyzwaniom wprowadzonej regulacji jakościowej, inwestycje w źródła kogeneracyjne oraz modernizację i rozwój sieci ciepłowniczej, inwestycje w górnictwo w celu zabezpieczenia dostaw paliwa dla istniejących i planowanych jednostek wytwórczych.

d30z2bg

RSG - spółka zależna Taurona Polska Energia - zawarła ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przedwstępną warunkową umowę nabycia oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach oraz porozumienie z organizacjami związkowymi w kopalni.

Tauron planuje podwyższenie kapitału zakładowego RSG do maksymalnej kwoty 185 mln zł, z zastrzeżeniem uzyskania stosownych zgód korporacyjnych, oraz finansowanie się RSG długiem. Plany finansowe uwzględniają m.in. ryzyko powstania po stronie kupującego obowiązku zwrotu dotacji budżetowej udzielonej SRK, związanej z aktywami KWK Brzeszcze.

Ponadto Tauron planuje zmianę nazwy spółki RSG Sp. z o.o. na Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Sp. z o.o. oraz podjęcie działań prowadzących do połączenia tej spółki ze spółką Tauron Wydobycie, podano.

W ubiegłym tygodniu Tauron informował, że RSG i SRK uzgodniły treść przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży części aktywów KWK Brzeszcze, za cenę 1 zł.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)

d30z2bg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30z2bg