Dobre dane z USA znowu bez wpływu na rynki
Zamknięcie tygodnia na rynkach nie było zbyt korzystne. Wątpliwości wzbudził już poranny odczyt z Chin, który pokazał wyraźne spowolnienie akcji kredytowej we wrześniu. Potem ukazał się nieco lepszy od prognoz odczyt dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro, który pokazał +0,6%, wobec konsensusu -0,6%.
15.10.2012 09:14
To pomogło utrzymać korektę na parkietach europejskich w ryzach, ale siły do wybicia na plusy nie widać było. WIG20 otwierał się blisko neutralnych poziomów, ale do południa pod naporem podaży spadał chwilowo o 1%. W późniejszych godzinach, podobnie jak na zachodzie, nastąpiła próba ustabilizowania sytuacji i ograniczenia przeceny. Kupujący dostali ku temu dogodne argumenty – bardzo dobry raport opublikował bank JP Morgan, niezłe wyniki pokazał również Wells Fargo. Z USA nadeszły też kolejne dobre dane makro. Październikowy wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan wybił się do 83,1 pkt, z wrześniowego 78,3 pkt. To kolejny bardzo dobry odczyt zza oceanu, takiego optymizmu wśród Amerykanów nie było od 2007 roku. Tym bardziej niepokojąca była reakcja rynków. Zarówno giełdy w Europie jak i USA po publikacji pogłębiły spadki. W Warszawie inwestorzy nie oparli się pogorszeniu sentymentu i WIG20 zamknął dzień spadkiem o 0,8% (2376 pkt), przy obrocie 538 mln PLN.
Piątkowa sesja niewiele zmieniła techniczny obraz rynku. Na wykresie świecowym WIG pojawił się niewielki czarny korpus, który swym zasięgiem wkomponowuje się w zakres zmian z ostatnich kilku dni. Strona kupująca z determinacją broniła wsparcia, będącego połową białego korpusu z 1 października. Trwająca już miesiąc konsolidacja wyznacza poziomy wsparcia i oporu (odpowiednio: 43 047 i 44 524 pkt). Poruszanie się indeksu wewnątrz tego przedziału nie zmienia technicznego obrazu rynku. Dopiero wybicie się kursu indeksu poza ten przedział w cenach zamknięcia, będzie sygnałem zmieniającym stan rynku. Gdyby doszło do wybicia dołem, to dotychczasowa kilkumiesięczna zwyżka przestanie obowiązywać, a trend wzrostowy może obrócić się w tendencję spadkową. Kurs indeksu WIG porusza się w kanale wzrostowym, przy czym przewaga kupujących słabnie, o czym informuje opadający ADX (przy zmniejszającej się przewadze linii kierunkowej +DI nad –DI). Z kolei krótkoterminowy RSI powoli zniżkuje, a jego silne zachowanie się
odzwierciedla sile zachowanie kursu indeksu.
Biuro Maklerskie Banku BPH