Dobre nastroje podtrzymane
Publikowane w ostatnim czasie dane makroekonomiczne wspierają popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Taka sytuacja miała miejsce również dzisiaj w nocy, kiedy to z chińskiej gospodarki napłynęły lepsze dane na temat aktywności w sektorze przemysłowym. Po raz od 13 miesięcy indeks PMI wzrósł w listopadzie do poziomu 50,5pkt.
03.12.2012 10:06
Kolejne dobre dane z Państwa Środka potwierdzają, że najgorsze chińska gospodarka ma już za sobą i wskazują na powrót na ścieżkę umiarkowanego ożywienia koniunktury. Wspólna waluta pozytywnie zareagowała na powyższe doniesienia. W reakcji na chińskie dane eurodolar kontynuował zwyżkę w okolice 1,3046.
W poprzednim miesiącu powyżej oczekiwań rynkowych wzrósł również indeks PMI dla Polski do poziomu 48,2pkt., pozostając kolejny miesiąc z rzędu poniżej bariery 50pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia. Powyższe dane nie zmieniają jednak generalnie słabego obrazu polskiej gospodarki. Notowania złotego pozostają stabilne z lekka tendencją do osłabiania się. W tym tygodniu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.
Konsensus rynkowy zakłada cięcie kosztu pieniądza o 25pb. W przypadku bardziej agresywnej obniżki może mieć miejsce głębsza korekta na złotym. W przeciwnym przypadku w atmosferze lepszych nastrojów na rynkach globalnych złoty może być dość mocny. Głównym czynnikiem ryzyka dla obecnego dość dobrego klimatu inwestycyjnego pozostaje impas w negocjacjach w sprawie klifu fiskalnego. Rynek spodziewa się pozytywnego rozstrzygnięcia w tej kwestii, jednak wraz z upływem czasu może być mniej odporny na brak porozumienia. Jak na razie konkretów brak, a Demokraci i Republikanie wzajemnie obwiniają się za utrudnianie w drodze do osiągnięcia kompromisu.
W centrum uwagi pozostają dzisiejsze finalne dane na temat indeksu PMI dla przemysłu z Europy i dane na temat indeksu ISM dla sektora przemysłowego. Cały tydzień za powiada się bardzo ciekawie ze względu na szereg istotnych publikacji makroekonomicznych i posiedzeń banków centralnych.
EURPLN
Eurozłoty handlowany jest w rejonie 4,10. Para wspiera się na linii trendu wzrostowego na wykresie dziennym i jak na razie poziom ten został wybroniony. Silne strefa oporu w rejonie 4,1260-4,13 nie jest jak na razie zagrożona i najprawdopodobniej notowania pozostaną stabilne w oczekiwaniu na decyzję RPP.
EURUSD
EURUSD od początku tego tygodnia kontynuuje zwyżkę. Para przetestowała opór w postaci zniesienia 78,6% Fibo całości ostatniej fali spadkowej z okolic 1,3142. Na wykresie dziennym eurodolar handlowany jest powyżej chmury ichimoku i z technicznego punktu widzenia możliwe jest dalsze umocnienie euro w rejon 1,31 USD. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2980.
GBPUSD
Utrzymujący się apetyt na bardziej ryzykowne aktywa sprzyja notowaniom funta. Para zbliża się do oporu w postaci połowy zniesienia całości spadków z okolic 1,6318 na poziomie 1,6072, który przebiega tuż poniżej górnego ograniczenia formacji trójkąta na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,5960.
EURJPY
EURJPY wyhamował wzrostu w rejonie 78,6% zniesienia Fibo na poziomie 107,75, który wyznacza silny opór. Potrzebny będzie mocny impuls, który otworzyłby drogę do ataku szczytów z marca tego roku. Jak na razie bardziej prawdopodobny wydaje się płytki ruch korekcyjny. Linia TenKan na wykresie dziennym wyznacza wsparcie na poziomie 105,88.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl
| Podmiotem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego IDM S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego. Niniejsza publikacja została przygotowana przez Dom Maklerski IDMSA. wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Właścicielem majątkowych praw autorskich do raportu jest Dom Maklerski IDMSA. Powielanie bądź publikowanie niniejszej publikacji lub jej części bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego IDMSA jest zabronione. Analityk (analitycy), którzy przygotowali powyższy raport, niniejszym oświadczają, że przygotowując ten raport wyrazili poglądy odzwierciedlające ich osobistą wiedzę na ten temat. Dom Maklerski IDM S.A. dołożył należytej
staranności przy sporządzaniu raportu, w celu zapewnienia, iż zawarte w nim informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji. Dom Maklerski IDM S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również nie odpowiadają za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku wykorzystywania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. |
| --- |