Trwa ładowanie...

Dodatek solidarnościowy. Trzeba się pospieszyć, by dostać 1400 zł w lipcu

1400 zł dodatku solidarnościowego. Zostało tylko kilka dni, by złożyć wniosek o wypłatę za lipiec. Komu należy się dodatek solidarnościowy i co trzeba zrobić, aby go dostać?

Share
Dodatek solidarnościowy. Trzeba się pospieszyć, by dostać 1400 zł w lipcu
Źródło: money.pl
d1did21

Został tylko tydzień, by w lipcu dostać 1400 zł zasiłku - przypomina "Fakt". Dodatek solidarnościowy wypłacany jest z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Kto może ubiegać się o wypłatę świadczenia?

Czytaj też: <a href="https://finanse.wp.pl/oszustwa-na-bon-turystyczny-nie-cofna-sie-przed-niczym-by-wyludzic-pieniadze-lub-wrazliwe-dane-6534094656837249a" target="_blank">Oszustwa "na bon turystyczny". Nie cofną się przed niczym</a>

Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie. Mogą o nie wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku - podaje ZUS.

d1did21

Dodatek solidarnościowy to kwota 1400 zł miesięcznie, wypłacana między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej po miesiącu, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Teraz można go dostać już tylko 2 razy (termin na czerwiec minął).

ProteGO Safe: innowacyjny sposób na walkę z następstwami COVID-19

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Mając status bezrobotnego trzeba niezwłocznie poinformować właściwy urząd pracy o przyznaniu dodatku solidarnościowego.

Czytaj także: <a href="https://finanse.wp.pl/historyczne-porozumienie-morawiecki-osiagnelismy-to-co-chcielismy-6534371070322817a" target="_blank">Historyczne porozumienie. Morawiecki: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy</a>

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na tej platformie będzie także dostępna informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie.

d1did21

W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1did21

Podziel się opinią

Share
d1did21
d1did21