Dodatkowy urlop za połowę dniówki. Pracodawca nie może ci odmówić

Od ubiegłego roku zatrudnieni na umowę o pracę mają możliwość skorzystania z nowego typu wolnego od pracy, mianowicie urlopu z tytułu siły wyższej. Co istotne, skorzystanie z niego wiąże się z obniżką pensji.

Urlop siła wyższa. To dodatkowe wolne udzielane w określonych przypadkach
Urlop siła wyższa. To dodatkowe wolne udzielane w określonych przypadkach
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. PKI

Zgodnie z niedawnym uaktualnieniem przepisów prawa pracy, wprowadzono możliwość wzięcia urlopu z powodu siły wyższej. Ma to miejsce w sytuacji nagłej, kiedy obecność pracownika jest wymagana niezwłocznie. Aby móc z niego skorzystać, pracownik musi złożyć stosowny wniosek.

Dodatkowy urlop 2024. Wymiar zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej

Przepisy prawa pracy precyzyjnie określają warunki udzielania urlopu z tytułu siły wyższej. Jak podaje art. 148(1) par. 1. kodeksu pracy, "w ciągu roku kalendarzowego pracownik może zostać zwolniony z obowiązków służbowych na 2 dni lub 16 godzin z uwagi na nagłe zdarzenia rodzinne, jak choroba lub wypadek, które wymagają jego natychmiastowej obecności".

Kontynuacja artykułu dostępna jest poniżej materiału wideo

Miliardy z Unii. Pytamy, jak zmienił się Białystok. "Byliśmy Polską B"

Decyzję o tym, kiedy pracownik wykorzysta przysługujące mu dodatkowe dni wolne od pracy z powodu siły wyższej, podejmuje on sam, składając odpowiedni wniosek w pierwszej kolejności za dany rok kalendarzowy.

Jak wskazują przepisy, w trakcie korzystania z urlopu związane z siłą wyższą, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 50 proc. dotychczasowego wynagrodzenia.

Urlop z powodu siły wyższej. Dodatkowe zwolnienie z pracy na wniosek

Kodeks pracy jasno stwierdza, że urlop z powodu siły wyższej można uzyskać na wniosek pracownika. "Pracodawca ma obowiązek przyznać wolne, jeśli wniosek zostanie złożony przez pracownika najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu" – doprecyzowuje art. 148(1) par. 3. kodeksu pracy.

Warto dodać, że urlop związany z siłą wyższą stanowi dodatkową opcję urlopową i nie jest wliczany do standardowego urlopu wypoczynkowego. Dla osób pracujących na część etatu jego długość jest proporcjonalnie dostosowywana do wymiaru ich pracy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)