Dolar odbudowuje się po wcześniejszych stratach
Wciąż bardziej prawdopodobny wydaje się być scenariusz, w którym korekta na dolarze się rozpoczęła i teraz obserwujemy jeden z ostatnich (w krótkim terminie!) akordów siły amerykańskiej waluty.
23.09.2014 | aktual.: 23.09.2014 17:38
Trudno przypisywać to dzisiejszym publikacjom z USA. Indeks cen nieruchomości FHFA, czy też wstępny odczyt PMI dla przemysłu był w zasadzie zbieżny z tym, czego oczekiwał rynek. Podobnie było z publikowanym o godz. 16:00 indeksem z Richmond, który okazał się minimalnie lepszy i wyniósł we wrześniu 14 pkt. wobec 12 pkt. w sierpniu. Jego znaczenie nie jest tak duże, jak chociażby danych z Filadelfii, czy Chicago. Również wystąpienie Jamesa Bullarda z FED nic nie wniosło, gdyż nie dotyczyło tematów rynkowych.
Jutro uwaga rynku skoncentruje się na niemieckim indeksie Ifo, który poznamy o godz. 10:00. Mediana oczekiwań zakłada jego niewielki spadek we wrześniu, bo do 105,7 pkt. ze 106,3 pkt. Odczyt zgodny, lub nawet nieco lepszy pokazałby, że niemiecki biznes stara się jakoś radzić z rosyjskimi sankcjami i nie czuje się z nimi, aż tak niekomfortowo. To mogłoby stać się wsparciem dla euro, które próbuje odbudowywać pozycję po kilkumiesięcznej przecenie.
W rannym komentarzu zwracałem uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to fakt, że FED nie dał rynkom w ubiegłym tygodniu mocnej busoli, której mogłyby się trzymać. W efekcie z jednej strony niby wszyscy wiedzą o nieuchronności podwyżek stóp w USA i to długofalowo będzie wspierać dolara, a z drugiej łatwo o realizację zysków pod niewielkim pretekstem (we wtorek w nocy mogły to być słowa „gołębiego” Kocherlakoty z FED). Kolejna kwestia to ocena prawdopodobieństwa na ile potencjalne ruchy Europejskiego Banku Centralnego w październiku, są wycenione w kursie euro, które wyraźnie potaniało na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy.
Według analizy technicznej kluczowy poziom to okolice 1,2858 bazujące na minimum z 9 września b.r. Zejście wyraźnie poniżej będzie sygnałem do złamania wczorajszego minimum na 1,2815 i testowania kluczowej strefy 1,2750-1,2800 wraz z istotnym zniesieniem Fibonacciego w okolicach 1,2790. Z kolei obrona 1,2858 da sygnał do kontynuacji zwyżek i tym razem skutecznego złamania strefy 1,2893-1,2919 (dzisiejsze podejście doprowadziło do testu 1,2900).
[ Wykres dzienny EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |