Dolar silny względem euro, stabilny względem jena
Zgodnie z oczekiwaniami, we wtorek na rynkach walutowych uwagę przyciągały przede wszystkim Stany Zjednoczone, gdzie po południu pojawiła się porządna porcja danych makroekonomicznych.
Dane te w większości okazały się lepsze od oczekiwań: dotyczyło to zarówno zamówień w przemyśle, jak i sprzedaży nowych domów w maju. Ponadto, na plus zaskoczyły odczyty indeksu zaufania konsumentów Conference Board oraz indeksu Fed z Richmond.
Dolar wciąż silny
W obliczu optymistycznych danych makro, scenariusz ograniczania programu luzowania ilościowego przed Fed jeszcze w tym roku staje się coraz bardziej realny. To oczywiście sprzyjało wczoraj stronie popytowej na rynku dolara. US Dollar Index, po poniedziałkowym przystanku, wczoraj ruch w górę o 0,22%, docierając do poziomu 82,85 pkt.
Tym samym indeks dolara dotarł do najwyższego poziomu od początku czerwca. Najbliższym technicznym poziomem oporu jest rejon 83,5 pkt., a nieco wyżej – okolice 84,5 pkt., czyli poziom tegorocznego maksimum.
Dziś kolejne dane makro z USA
Siła dolara została odzwierciedlona na wykresie EUR/USD. Notowania eurodolara, po symbolicznym ruchu wzrostowym z przełomu tygodnia, zawróciły na południe i przekroczyły w dół dotychczasowy poziom technicznego wsparcia w okolicach 1,31. Dzisiaj rano również delikatnie przeważa strona podażowa, jednak spadek nie jest duży, bowiem popyt został delikatnie wzmocniony lepszym od oczekiwań odczytem indeksu zaufania konsumentów GfK w Niemczech.
Niemniej jednak, dzisiaj informacje ze strefy euro będą koncentrować się nie na danych makro, lecz prawdopodobnie na spotkaniu ministrów finansów krajów Unii Europejskiej, którzy po fiasku rozmów w weekend, wznawiają dyskusję na temat szczegółów projektu unii bankowej. Tymczasem po południu znów ważne będą dane makro ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej – finalny odczyt PKB za I kwartał. Jeśli okaże się on optymistyczny, to może doprowadzić do kolejnego wzrostu wartości dolara. Najbliższym wsparciem na wykresie EUR/USD jest rejon 1,3020-1,3040.
USD/JPY w konsolidacji
Tymczasem względem jena dolar nie radzi sobie tak dobrze jak w relacji do euro. Może to wynikać z faktu, że awersja inwestorów do ryzyka przyciągnęła kapitał także na rynek japońskiej waluty, uważanej – podobnie jak dolar – za „bezpieczną przystań” w czasach niepewności na rynkach.
Obecnie kurs USD/JPY porusza się w konsolidacji w rejonie 97,00-98,00. Najbliższym oporem jest właśnie górne ograniczenie tego wąskiego ruchu bocznego, a więc okolice 98,00. Natomiast technicznym wsparciem są odpowiednio poziomy 97,00;, 95,90 oraz 94,00.
[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31529/20130626_raport_dzienny_fx.pdf )
Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |