Dolar zignorował słabsze dane o produkcji przemysłowej

Opublikowane dzisiaj dane makro z USA raczej nie powinny sprzyjać dolarowi. Wskaźnik New York FED Mfg. wzrósł w listopadzie do 10,16 pkt. wobec oczekiwanych 11 pkt. (w październiku było to 6,17 pkt.). Teoretycznie zgodnie z rynkiem, ale bez rewelacji (chociaż te odczyty i tak bywają dość zmienne). Mocnym rozczarowaniem są jednak dane nt. produkcji przemysłowej, która w październiku nieoczekiwanie spadła o 0,1 proc. m/m, a dane za wrzesień zrewidowano w dół do 0,8 proc. m/m z 1,0 proc. m/m.

Dolar zignorował słabsze dane o produkcji przemysłowej
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

17.11.2014 | aktual.: 17.11.2014 18:01

Niepokój może budzić spadek mocy wytwórczych do 78,9 proc. z 79,2 proc. po rewizji za poprzedni miesiąc. Rynek uznał te dane jednak za jednorazową wpadkę – spory wpływ na ten wynik miały jednak słabsze wyniki branży samochodowej, a także wydobywczej. To, czy słusznie, pokaże czas. Teraz kluczowym odczytem będą zapiski z posiedzenia FED, które poznamy w środę wieczorem. Wygląda na to, że do tego czasu rynek nie otrzyma jednoznacznej odpowiedzi, co do tego w którą stronę pójdzie w perspektywie kolejnych tygodni dolar.

[ Wykres dzienny Bossa USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

W przypadku BOSSA USD jesteśmy już w strefie oporu 74,38-74,72 pkt. Abyśmy ją przełamali będą potrzebne „jastrzębie” newsy ze strony FED. Inaczej możemy mieć znów zachowanie podobne do tego w piątek wieczorem, kiedy to dolar w pewnym momencie dynamicznie tracił.

Ciekawa sytuacja ma miejsce na EUR/USD. Zejście poniżej 1,2465 zwiększa jednak prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnego scenariusza, chyba, że dzisiaj wieczorem uda się powrócić ponad poziom 1,25. Niemniej dodatkowym potwierdzeniem dla naruszenia 1,2465 powinno być jeszcze złamanie drugiego wsparcia na 1,2438 (dołek z 3 listopada), a do tego jeszcze nie doszło. Przemawiając dzisiaj w Parlamencie Europejskim szef ECB nie powiedział nic ponad to, czego rynki by nie wiedziały – niemniej widać było pesymizm dotyczący perspektyw gospodarki.

[ Wykres dzienny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
marek rogalskiwalutyrynek walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)