Dolnośląskie/ Klaster powołał uniwersytet zawodowy dla gimnazjalistów

Uniwersytet zawodowy dla gimnazjalistów to inicjatywa w ramach klastra edukacyjnego, który od grudnia działa w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. W założeniu ma zachęcić nastolatków do wyboru kształcenia zawodowego.

07.02.2015 13:30

Jak powiedziała PAP odpowiedzialna za edukację w KSSEMP Maria Białecka-Polak, uniwersytet zawodowy dla gimnazjalistów będzie miał formułę zajęć praktycznych, dopasowanych do potrzeb pracodawców w regionie.

"Chcemy organizować wyjazdy studyjne do konkretnych firm. Tam aranżować zajęcia praktyczne w ramach konkretnych zawodów. Zależy nam, by formuła była atrakcyjna dla młodzieży i zainteresowała ich dziedziną, w której mogą znaleźć pracę w przyszłości. Chodzi też o to, by kształcenie zawodowe było pozytywnym wyborem" - powiedziała.

Jak dodała Białecka-Polak, w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego od nowego roku szkolnego kształcenie będzie odbywać się w takich zawodach, jak m.in.: technik włókiennik, technik papiernictwa, operator maszyn włókienniczych, cyfrowych oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej.

"Wiemy, że trzy zakłady pracy będą w najbliższych latach potrzebowały pracowników w branży włókienniczej, z której kiedyś słynął nasz region. Dlatego wybieramy konkretne specjalizacje i zawody" - podkreśliła Białecka-Polak.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości już od pięciu lat uczestniczy w kształceniu zawodowym. Wyszkolono m.in. ślusarzy, operatorów urządzeń skrawających i logistyków. Jako pierwsza w Polsce w grudniu ubiegłego roku powołała Strefowy Klaster Edukacyjny. Należą do niego firmy, samorządy, szkoły oraz jedna uczelnia - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości z Wałbrzycha.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości wydała już 115 zezwoleń. Nakłady inwestycyjne to ponad 2 mld zł, stworzono prawie 7000 miejsc pracy. Spółka dysponuje terenami inwestycyjnymi o łącznej powierzchni ponad 413 ha na terenie miast: Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Bolków, Mirsk, Piechowice, Lubań, Zgorzelec, Ostrów Wielkopolski oraz gmin: Gryfów Śląski, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Lubawka, Nowogrodziec, Prusice i Żmigród.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)