Dolnośląskie/ W LSSE ruszyła największa fabryka okien firmy Schweiker

Największa w historii niemieckiej firmy Schweiker fabryka okien rozpoczęła w czwartek produkcję w Komornikach (Dolnośląskie) - na terenie Legnickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej (LSSE). Zakład będzie produkować 100 tys. okien rocznie.

12.11.2015 14:15

Jak poinformowała PAP rzecznik Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wybudowana za 25,5 mln zł fabryka to największa inwestycja firmy Schweiker w ponad 80-letniej historii tego przedsiębiorstwa. W zakładzie ruszyła produkcja okien, drzwi oraz rolet z PCV i aluminium.

"Na działce o powierzchni ok. 5 ha stanął zakład z liniami produkcyjnymi o wydajności 100 tys. okien rocznie oraz linia do foliowania profili. Powierzchnia fabryki to ponad 13 tys. metrów kw." - dodała Szott.

Podkreśliła, że pracę w zakładzie znalazło początkowo 30 osób, ale władze firmy planują kolejną rekrutację i uruchomienie następnej linii produkcyjnej.

Budowa fabryki rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Do nowego zakładu przeniesiona została produkcja m.in. z zakładu koncernu w Długołęce (Dolnośląskie), gdzie dotychczas wytwarzano systemy roletowe.

Pełnomocnik firmy Schweiker Michał Dudziak zaznaczył, że ulokowanie produkcji w Polsce spowodowane było zarówno planami ekspansji grupy na rynkach Europy Zachodniej, jak i chęcią rozwoju działalności firmy.

"Decyzja o inwestycji w Strefie została też podjęta ze względu na zachęty inwestycyjne i pełne wsparcie, jakie udzieliła Strefa firmie od początku planowania procesu inwestycyjnego" - dodał Dudziak.

Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec ocenił, że LSSE jest atrakcyjna dla niemieckich inwestorów z powodu bliskości granicy oraz położenia terenów w pobliżu autostrady A4.

"Naszym inwestorom oferujemy też zwolnienie z podatku dochodowego - maksymalnie do 45 proc. wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników" - dodał Jurkowlaniec.

Od początku istnienia LSSE wydała 140 zezwoleń na działalność i na jej terenie powstało ponad 11 tys. miejsc pracy. Przedsiębiorcy zainwestowali tu ponad 7 mld zł. W strukturze branżowej LSSE przeważa przemysł motoryzacyjny oraz metalowy, z wiodącym kapitałem niemieckim, którego udział wynosi 74 proc.

W zeszłym tygodniu polski rząd podjął decyzję o powiększeniu LSSE o kolejne 551 hektarów i jej obszar wynosi obecnie ponad 1763 ha.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)