Trwa ładowanie...
d4lrhjy

Dopłata do przesyłki za dezynfekcję. Policja ostrzega: to oszustwo

Czekasz na przesyłkę i dostałeś sms o dopłacie za dezynfekcję paczki? Uważaj! To może być oszustwo. Zapłata niepozornej kwoty może skończyć się wyczyszczeniem konta bankowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policjanci ostrzegają przed oszustami.
Policjanci ostrzegają przed oszustami. (east news | WP, Fot: Kamil Krukiewicz/REPORTER | DS)
d4lrhjy

Oszuści wykorzystują zamieszanie związane z epidemią koronawirusa i zwiększone zainteresowanie zakupami robionymi przez internet. Rozsyłają fałszywe wiadomości sms, w których informują o dopłacie dezynfekcyjnej przesyłki.

- Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Żadna firma kurierska nie wysyła tego typu sms-ów. W ten sposób cyberprzestępcy mogą próbować was okraść - ostrzega asp. szt. Tomasz Sitek z KPP w Wołominie.

Czytaj więcej: Paliwo wyjątkowo tanie. Na niektórych stacjach litr benzyny grubo poniżej 4 zł

d4lrhjy

W treści wiadomości, którą wysyłają oszuści, możemy przeczytać o konieczności dopłaty za dostarczenie paczki w kwocie np. 1,50 zł z powodu opłaty dezynfekcyjnej. Niby niewiele. W sms-ie znajduje się także link, który ma pozwolić na uregulowanie opłaty, co pozwoli na dostarczenie przesyłki. Kliknięcie w niego może mieć fatalne konsekwencje.

Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

- To zwykłe oszustwo i pod żadnym pozorem nie klikajcie na linki z tego typu wiadomości - wskazuje Sitek.

d4lrhjy

Przykład fałszywej wiadomości sms:

    KPP w Wołominie
(KPP w Wołominie, Fot: KPP w Wołominie)

Podobny przypadek miał miejsce w Białymstoku. Tam zamiast sugerowanej opłaty w wysokości 1,20 zł łupem oszustów mogło paść 35 tys. zł. Natychmiastowa reakcja policjantów na przekazaną informacje o próbie kradzieży pieniędzy z konta, udaremniła działania przestępców.

Czytaj więcej: Tesco reaguje na szał e-zakupów. Wprowadza nowe limity

d4lrhjy

"Kilkanaście minut przed godz.16.00, 29-letnia białostoczanka otrzymała na swój telefon wiadomość tekstową. Z jej treści wynikało, że z powodu dezynfekcji przesyłki konieczna jest niewielka dopłata. Niczego nie podejrzewająca kobieta skorzystała z przesłanego w wiadomości linku i rozpoczęła logowanie na stronie, do której została przekierowana" - relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

Tam wybrała swój bank i rozpoczęła procedurę związaną z opłaceniem kosztów dezynfekcji przesyłki. Strona, na którą została przekierowana była fałszywa, a wszystkie informacje w postaci loginu i hasła do konta trafiły do cyberprzestepców. Ci z kolei posłużyli się nimi do logowania na prawdziwe konto pokrzywdzonej. Kobieta, potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła SMS-owego, nie zauważyła, że przelew jest na kwotę 35 000 zł.

Czytaj więcej: Koronawirus uderzył w kluby fitness. Sieć prosi o opłacanie karnetu

"Natychmiastowe zgłoszenie telefoniczne i policjanci zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni zaczęli działać. To dzięki ich reakcji udało się zatrzymać transakcje i kilkadziesiąt tysięcy złotych nie trafi w ręce przestępców" - podkreśla KWP w Białymstoku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d4lrhjy

Podziel się opinią

Share
d4lrhjy
d4lrhjy