Trwa ładowanie...
kukurydza
PAM
29-02-2024 10:57

Dopłaty dla rolników. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Do 29 lutego można składać wnioski o dopłaty do kukurydzy w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Tego dnia dłużej będą też czynne biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ostatni dzień na złożenie wniosku o dopłaty do kukurydzyOstatni dzień na złożenie wniosku o dopłaty do kukurydzyŹródło: Getty Images, fot: Richard Hamilton Smith
d72gjya
d72gjya

Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Budżet programu wynosi 1 mld zł

Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

  • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

d72gjya

Wnioski o wsparcie można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, drogą listowną za pośrednictwem Poczty Polskiej, przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl). Agencja informowała, że w środę biura powiatowe będą czynne od godz. 07.00 do 22 lub do ostatniego interesanta.

Agencja informowała, że do poniedziałku rolnicy złożyli 64,5 tys. wniosków o dopłaty do kukurydzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d72gjya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d72gjya