Dopłaty do podręczników. Kto może liczyć na pieniądze?
Z dofinansowania może skorzystać tylko część uczniów.
Kiedy składać wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników? Termin mija zwykle na początku września, decydują o tym zwykle samorządowcy. Ale dokumenty trzeba przygotować już wcześniej. Z dofinansowania może skorzystać tylko część uczniów. I nie chodzi tu tylko o wysokość zarobków ich rodziców, ale o rządową reformę wprowadzającą darmowy podręcznik. Kto może dostać dofinansowanie i jak się o nie starać?
W niektórych przypadkach czas na złożenie wniosku mija już 4 września, dlatego już teraz warto gromadzić odpowiednie dokumenty.
W tym roku rządowy program "Wyprawka szkolna" ma objąć uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej, którzy nie dostaną jeszcze podręczników przygotowanych przez rząd. O dofinansowanie mogą starać się też uczniowie trzeciej klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej pierwszego stopnia i czwartej klasy technikum. Oni są pierwszym rocznikiem uczącym się zgodnie z nową podstawą programową. Reszta, która uczy się według dotychczasowej podstawy - może odkupić podręczniki od starszych kolegów, a więc na dopłatę nie może liczyć.
Pomoc dostaną też uczniowie, którzy muszą korzystać z kształcenia specjalnego.
Żeby dostać dofinansowanie, trzeba spełnić jeden z trzech warunków. Pierwszy to dochód na osobę w rodzinie w ubiegłym roku - nie może przekraczać 573 złotych miesięcznie. To kryterium nie obowiązuje w przypadku drugim - orzeczonej konieczności kształcenia specjalnego. Trzeci warunek jest bardzo szeroki i obejmuje tak zwaną trudną sytuację rodziny - bezrobocie, sieroctwo, zdarzenia losowe, problemy z prawem czy uzależnienia. Dyrektorzy szkół mają do rozdysponowania na takie przypadki 5 proc. ogólnej puli dotacji.
Wysokość dofinansowania na jednego ucznia to od 225 do 450 złotych. W przypadku podręczników do kształcenia specjalnego - maksymalnie 770 złotych.
Pieniądze rodzice dostaną po przedstawieniu faktury VAT, rachunku, paragonu lub nawet oświadczenia o zakupie podręczników i materiałów edukacyjnych dla swoich dzieci. Na darmowy rządowy podręcznik wciąż jeszcze nie może liczyć wielu uczniów - ale przynajmniej część z nich może dostać dofinansowanie do zakupu książek. W tym roku na dotacje przeznaczono 51 milionów złotych. O terminie składania wniosków w przypadku większości szkół decydują samorządy, czasem są to już pierwsze dni września.