Trwa ładowanie...

Dopłaty do urlopu dla pracowników. Można zyskać blisko 2,5 tys. zł

Sezon urlopowy właśnie się zaczyna, a część pracowników może liczyć na wsparcie finansowe na wypoczynek, znane jako "wczasy pod gruszą". Dla kogo przeznaczony jest ten program i jak można z niego skorzystać? Kwota dofinansowania może sięgać nawet kilka tysięcy złotych.

Wczasy pod gruszą. Dla kogo? Ile wynosi dofinansowanie do wypoczynku?Wczasy pod gruszą. Dla kogo? Ile wynosi dofinansowanie do wypoczynku?Źródło: Pexels
d15az1k
d15az1k

Wczasy pod gruszą 2024

Dopłaty do urlopu nadal funkcjonują w wielu firmach, mimo że dla niektórych mogą się one wydawać anachronizmem. Program ten wciąż oferuje wsparcie finansowe dla konkretnych grup pracowników.

Dofinansowanie do wypoczynku w ramach wczasów pod gruszą pochodzi ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). W firmach, gdzie ZFŚS nie został utworzony, taka dopłata zazwyczaj nie jest dostępna.

Dalszą część artykułu znajdziesz poniżej filmu

Teraz jest taniej. "All inclusive już od 2,3 tys. od osoby"

ZFŚS obejmuje pracowników oraz ich rodziny, jak również emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami, oraz ich rodziny. Inne osoby mogą być również uprawnione, jeśli firma określi to w regulaminie.

Jak podaje Serwis Służby Cywilnej, regulamin ZFŚS powinien jasno określać, kto jest uprawniony do wypłaty środków na wczasy pod gruszą, jaka jest wysokość dofinansowania, jak często jest wypłacane, a także ile dni nieprzerwanego urlopu należy wykorzystać, aby otrzymać wsparcie finansowe.

d15az1k

Wczasy pod gruszą. Ile dni urlopu trzeba wziąć?

Podjęcie decyzji o przyznaniu dofinansowania oraz jego wysokości zależy od życiowej i finansowej sytuacji danej osoby. Oznacza to, że przekazywane kwoty mogą różnić się między poszczególnymi pracownikami.

Czy wczasy pod gruszą są dostępne tylko na wakacje letnie? Jak podaje Serwis Służby Cywilnej, "nie ma znaczenia, kiedy w danym roku pracownik weźmie urlop wypoczynkowy ani w jaki sposób go spędzi. Może to być wycieczka, wyjazd na własną rękę albo pobyt w domu".

Jeśli chodzi o długość urlopu, nie jest prawdą, że dofinansowanie przysługuje tylko za 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Pracodawca w regulaminie ZFŚS określa minimalną długość urlopu, za którą można otrzymać dopłatę. Warto jednak pamiętać, że według Kodeksu Pracy, "jedna część urlopu musi trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych".

d15az1k

Wczasy pod gruszą. Kwota. Jak wysokie może być dofinansowanie?

Polskie prawo nie określa wymaganego stażu pracy, by uzyskać "wczasy pod gruszą", ale pracownik musi być zatrudniony przez okres wystarczający do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego.

Nie ma ustalonej minimalnej kwoty dofinansowania, jednak pracodawca nie może przekroczyć kwoty podstawowego odpisu na ZFŚS, która zależy od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. W 2024 roku maksymalna kwota wczasów pod gruszą wyniesie 2417,14 zł.

Chcąc skorzystać z wczasów pod gruszą, pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek o dofinansowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15az1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15az1k