Trwa ładowanie...

Doradcy finansowi uważają, że ich profesja powinna być regulowana

Nieprofesjonalne doradztwo może mieć poważne konsekwencje dla klientów oraz rynku!

Doradcy finansowi uważają, że ich profesja powinna być regulowana
d4ksbb5
d4ksbb5

Zawód doradcy finansowego powinien być regulowany, gdyż nieprofesjonalne doradztwo może mieć poważne konsekwencje dla klientów oraz rynku - uważa Europejska Federacja Doradców Finansowych Polska (EFFP Polska).

"Klienci są często wprowadzani w błąd przez niekompetentnych pracowników instytucji finansowych. Obecnie doradcami finansowymi nazywają się firmy pośrednictwa finansowego, sprzedające produkty finansowe. Klient nie ma żadnej możliwości zweryfikowania ich wiedzy i umiejętności" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes EFFP Polska Franciszek Zięba.

Jego zdaniem koncepcja, że to pracodawcy mają dbać o standardy zatrudnienia i dzięki temu ma być zapewniona dobra i uczciwa obsługa klientów, nie sprawdza się. Ocenił, że doradcami finansowymi i pośrednikami zostają często osoby bez wiedzy o ekonomii. Przedstawiciele EFFP Polska mówili, że w firmach finansowych zachodzi konflikt interesów między zyskiem a potrzebami klienta i przestrzeganiem zasad etycznych.

Według EFFP Polska uzupełnieniem przygotowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości deregulacji mogłaby być współpraca rządowa z federacjami zawodowymi, weryfikującymi - poprzez certyfikacje bądź egzaminy praktyczne - kwalifikacje pracowników, lecz nie ograniczając sztucznie dostępu do poszczególnych zawodów.

Pomysł certyfikowania doradców finansowych poparł obecny na konferencji prezes Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników w Brukseli Vincent J. Derudder. "Zawód pośrednika i doradcy finansowego wymaga tak dużej odpowiedzialności, że powinien być certyfikowany, ewentualnie kandydaci do jego wykonywania powinni zdawać egzaminy organizowane przez stowarzyszenia zawodowe" - stwierdził Derudder.

d4ksbb5

Wśród zawodów finansowych, które podlegają obecnie regulacji, a ich uprawianie wymaga zdania egzaminów, są m.in.: maklerzy papierów wartościowych, brokerzy ubezpieczeniowi i reasekuracyjni, doradcy inwestycyjni. "Zawody te nie znalazły się na liście pierwszych 49 profesji przewidzianych przez Ministerstwo Sprawiedliwości do deregulacji, ale środowiska zawodowe związane z finansami obawiają się, że deregulacja obejmie jednak te zawody" - powiedział PAP członek zarządu EFFP Polska Remigiusz Lesiuk.

EFFP Polska jest niezależnym stowarzyszeniem zrzeszającym doradców finansowych i weryfikuje wiedzę doradców finansowych poprzez certyfikację. Obecnie takich doradców z certyfikatem jest w Polsce 2000.

EFFP Polska jest członkiem Europejskiej Federacji Doradców Finansowych i Pośredników w Brukseli (FECIF). FECIF to niezależna organizacja non profit, która występuje w imieniu doradców i pośredników finansowych z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii i Norwegii.

Szukasz pracy? Znajdź atrakcyjną dla siebie ofertę!Szukasz pracy? Znajdź atrakcyjną dla siebie ofertę!

d4ksbb5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ksbb5