Trwa ładowanie...
emerytury
+1

Doradcy z ZUS-u pomogą w wyliczeniu wysokości emerytury

Od września Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski od osób, które będą chciały skorzystać z wejścia w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym - powiedział rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz

Share
Doradcy z ZUS-u pomogą w wyliczeniu wysokości emerytury
Źródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3ff1fj

Ustawa przywracająca wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn ma wejść w życie w październiku tego roku. Jak zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, na przełomie czerwca i lipca Zakład ma wprowadzić w oddziałach w całym kraju blisko 600 doradców emerytalnych.

Rzecznik wyjaśnił, że licząc się z tym, iż od 1 października klienci ZUS mogą skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę w związku z obniżonym wiekiem, ważne jest by decyzja podejmowana była świadomie, gdyż krótsza praca oznacza niższe świadczenie. Wysokość emerytury uzależniona jest bowiem od stanu konta emerytalnego i wieku przejścia na nią. Im później przejdziemy, tym krócej emeryturę pobieramy, więc suma uzbierana na koncie dzielona jest przez mniej lat.

Tymczasem już teraz w dwóch oddziałach i podległych im jednostkach - w Zabrzu i w Warszawie, prowadzony jest pilotażowy program doradcy emerytalnego. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że chodzi o zweryfikowanie z jakimi pytaniami zwrócą się klienci. Od minionego czwartku w tych dwóch oddziałach pojawiło się 13 doradców - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że mogą oni każdemu wyliczyć emeryturę w zależności od tego, kiedy ktoś chce na nią przejść, gdyż osiągnięcie wieku emerytalnego nie zobowiązuje nikogo do kończenia pracy.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim zainaugurowana zostanie kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej głównym celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę w ustawowym wieku jest prawem a nie obowiązkiem. Kampanię otworzy prezydent Andrzej Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

d3ff1fj

Podziel się opinią

Share
d3ff1fj
d3ff1fj