Dow Jones najniżej od maja 1997 roku

Pierwszy dzień tygodnia, wbrew oczekiwaniom, nie przyniósł odreagowania na amerykańskich giełdach. Główne indeksy kontynuowały spadki schodząc do blisko dwunastoletnich minimów.

Pomimo otwarcia na plusach, zarówno Dow Jones jak i S&P500 spadły wczoraj o ponad 3,4%, Nasdaq natomiast zniżkował o 3,7%.

Parkiety pociągnęły w dół głównie spółki technologiczne takie jak Apple, Intel czy Microsoft, (wszystkie ponad 4% spadków), za nimi zaś podążyła reszta rynku. Wśród spółek wchodzących w skład indeksy DJIA najsilniej tracił największy amerykański producent aluminium, czyli Alcoa (7,63% spadku).

Nie pomogło nawet masowe kupowanie akcji bankowych gigantów, po oświadczeniu rządu Stanów Zjednoczonych, iż nacjonalizacja banków, której tak obawiają się inwestorzy, nie wchodzi w rachubę. Biały Dom zapewnił również, że zadba aby w systemie bankowym było wystarczająco dużo kapitału, by zapewnić płynność niezbędną do przezwyciężenia kryzysu.

Ponure nastroje przeniosły się również na giełdy azjatyckie, a skala wyprzedaży prawie w całości zniwelowała poniedziałkowe wzrosty indeksów. Nikkei225 zniżkował o 1,46%, KOSPI o 3,24%, zaś Shanghai Composite o 4,56%. „Na czerwono” rozpoczęła się także sesja europejska. Na warszawskiej giełdzie od początku dnia inwestorzy sprzedają głównie akcje banków. Około godziny 10:30 WIG20 notował spadek o ok. 2% i z pewnością trudno mu dziś będzie zebrać siły na odbicie. Krajowa giełda wciąż pozostaje bowiem pod silnym wpływem rynków zagranicznych, gdzie w dalszym ciągu dominują sprzedający.

Artur Pałka
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)