Trwa ładowanie...

Drogi w Polsce. Są nowi wykonawcy i umowy na budowę dwóch odcinków Via Baltica

GDDKiA podpisała w środę warte 1,8 miliarda złotych kontrakty na dokończenie projektowania i budowy 40 kilometrów drogi ekspresowej S61 na odcinkach Suwałki - Budzisko i Podborze - Śniadowo.

Share
Drogi w Polsce. Są nowi wykonawcy i umowy na budowę dwóch odcinków Via BalticaŹródło: GDDKiA, fot: GDDKiA
d2i43my

Odcinek Suwałki - Budzisko będzie miał 24,157 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z nawierzchnią z betonu cementowego. Wartość obecnego kontraktu to przeszło miliard złotych. Wykonawcą jest firma Budimex. Budowa odcinka jest dofinansowana z unijnego programu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Zakończenie robót planowane jest na jesień 2022 roku.

Poprzedni wykonawca, Impresa Pizzarotti, po uzyskaniu decyzji ZRID (maj 2019 r.) nie przystąpił do prowadzenia robót.

Odcinek S61 od węzła Podborze (z węzłem) do węzła Śniadowo (bez węzła) ma długość 19,463 km, a inwestycja obejmie dodatkowo przebudowę ok. 3 km istniejącej S8. Nowy wykonawca (firma Polaqua) sprecyzuje rodzaj nawierzchni na etapie projektu budowlanego.

Obejrzyj też: Zakaz handlu. Polacy chcą powrotu do łagodniejszych przepisów

Wartość obecnej umowy to blisko 750 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakończenie robót planowane jest na III kwartał 2023 r.

d2i43my

Pierwotny wykonawca, który podpisał umowę w systemie Projektuj i buduj, nie złożył nawet wniosku o wydanie decyzji ZRID. Mnożył problemy, a nawet zażądał gwarancji zapłaty (czyli potwierdzenia wypłacalności Skarbu Państwa reprezentowanego przez GDDKiA). Gdy ją otrzymał, stwierdził autorytatywnie, że gwarancja w takiej postaci go nie zadowala.

Łączna długość przyszłej S61 to około 210 km, z czego kierowcy już korzystają z dwóch odcinków o łącznej długości ok. 25,5 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i43my
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i43my
d2i43my