Trwa ładowanie...

Droższe: chleb, mięso, mleko... Zobacz, jak wzrosną ceny

Chleb, cukier, mięso z kurczaków, mleko czy jabłka - jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, w ciągu roku ceny wielu podstawowych produktów poszły w górę nawet o kilkanaście procent. I choć ekonomiści uspokajają, że szalonych podwyżek już nie będzie, to nie oznacza końca wzrostów.

Droższe: chleb, mięso, mleko... Zobacz, jak wzrosną cenyŹródło: newspix.pl, fot: Teodor Klepczynski / Mazur
d29pcvd
d29pcvd

Owoce na koniec wakacji będą droższe o kolejne kilka procent. Także za drób i nabiał zapłacimy więcej niż minionej zimy. Dziś w Fakcie tabela z przewidywanymi cenami na koniec wakacji

Tegoroczny atak drożyzny spowodował prawdziwe spustoszenie w portfelach Polaków. Najbardziej dotkliwe były podwyżki cen żywności. - Drożyzna na półkach w sklepach całego świata to rezultat drożejących cen ropy, paniki na rynkach wywołanej przez spekulantów oraz klęsk i nieurodzajów. - mówią zgodnie ekonomiści.

W Polsce należy do tych przyczyn doliczyć podwyżkę stawki podatku VAT, którą zafundował nam rząd. - Rodziny stracą przez to kilkanaście groszy dziennie. - obiecywał w sierpniu ubiegłego roku premier Donald Tusk. Okazało się jednak że podwyżka VAT była doskonałym pretekstem do podniesienia cen nawet o 10 procent. - VAT to przede wszystkim podatek ludzi biednych - ostrzegał ekonomista Krzysztof Rybiński.

Podwyżki cen żywności są tym bardziej dotkliwe, że blisko 25 procent naszych dochodów przeznaczamy na jedzenie. - Jeszcze 10 lat temu udział wydatków żywnościowych w naszych domowych budżetach wynosił 30 procent, obecnie zmalał. To dobrze bo oznacza że się bogacimy. Prawdą jest jednak również to, że właśnie na podwyżki cen żywności i nośników energii takich jak benzyna, prąd jesteśmy najbardziej wrażliwi. Jest tak zwłaszcza w przypadku osób o niskich dochodach. - mówi Marek Zuber ekonomista.

d29pcvd

Według części analityków najgorsze mamy już na szczęście za sobą. W ciągu najbliższych tygodni ceny żywności powinny przestać rosnąć, niektóre nawet spadną. – Powrotu do cen sprzed fali drożyzny jednak nie będzie – prognozuje jednak Marek Zuber, ekonomista.

Także w opinii specjalistów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej drożyzna nie będzie już tak dotkliwa, a wzrosty cen poszczególnych produktów żywnościowych nie powinny przekroczyć 5 procent. Tyle że to kolejne kilka procent, które z pewnością oznaczać będzie poważny cios dla naszych kieszeni.

(Źródło: Fakt)
Źródło: (Źródło: Fakt)
d29pcvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29pcvd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj