Trwa ładowanie...
d1robe5

Duda w ciągu kilku lat może pozyskać ze sprzedaży zbędnych aktywów 70 mln zł

07.06. Warszawa (PAP) - PKM Duda szacuje, że w najbliższych latach może pozyskać ze zbycia zbędnych aktywów około 70 mln zł, przy czym większość tej kwoty przypadnie na 2011 rok....

d1robe5
d1robe5

07.06. Warszawa (PAP) - PKM Duda szacuje, że w najbliższych latach może pozyskać ze zbycia zbędnych aktywów około 70 mln zł, przy czym większość tej kwoty przypadnie na 2011 rok. Spółka do końca czerwca chciałaby podpisać umowę sprzedaży aktywów rolnych na Ukrainie, co wpłynęłoby na wyniki drugiego kwartału.

"Zbycie nieruchomości oraz zbędnych aktywów i spółek powinno przynieść do 2012 roku dodatkowe 70 mln zł" - powiedział na poniedziałkowej konferencji członek zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego Duda Dariusz Formela.

Dodał, że większość tej kwoty powinna wpłynąć do spółki w 2011 roku.

Spółka chciałaby do końca czerwca sfinalizować rozmowy w sprawie sprzedaży aktywów rolnych na Ukrainie.

d1robe5

"Chcielibyśmy do końca czerwca podpisać umowę sprzedaży" - powiedział Formela.

Dodał, że w takim wypadku, sprzedaż spółek rolnych na Ukrainie wpłynęłaby na wyniki drugiego kwartału.

Przedstawiciele PKM Duda nie chcieli ocenić rezultatów za drugi kwartał.

"Idziemy zgodnie z budżetem" - powiedział prezes spółki Maciej Duda.

PKM Duda w piątek wieczorem opublikował prospekt emisyjny akcji serii H. Spółka chce z emisji 97,3 mln akcji serii H pozyskać do 107 mln zł.

d1robe5

Emisja akcji skierowana jest do dotychczasowych akcjonariuszy, za jedną posiadaną akcję spółki akcjonariusz dostanie prawo do zakupu jednej akcji nowej emisji. Termin prawa poboru przypadał na 25 lutego 2009 roku. Zapisy na akcje przyjmowane będą od 14 do 18 czerwca.

PKM Duda zamierza przeznaczyć 28 mln zł ze środków pozyskanych z emisji na zasilenie kapitału obrotowego, w tym na finansowanie wzrostu stanu należności od odbiorców oraz na skrócenie cyklu spłaty zobowiązań wobec dostawców, co pozwoli spółce poprawić bieżącą płynność oraz zwiększyć konkurencyjność.

Około 70 mln zł pozyskanych z emisji przeznaczone zostanie na realizację porozumienia podpisanego z bankami finansującymi spółkę. Część z tych środków zostanie przeznaczona na zakup akcji emitenta od Kredyt Banku, ING Banku, PKO BP, BRE Banku i BZ WBK, a część na spłatę kredytu udzielonego przez bank Pekao (odpowiednio 48 i 22 mln zł).

d1robe5

Wydatki związane z restrukturyzacją operacyjną spółki oraz grupy kapitałowej PKM Duda zamkną się na poziomie 7 mln zł, które w szczególności dotyczyć będą zakupu oraz wdrożenia zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania obejmującego podmioty z grupy kapitałowej PKM Duda.

Członkowie rodziny Duda zagwarantowali, że obejmą akcje o wartości 20 mln zł.

Przedstawiciele PKM Duda zapewniają, że środki z emisji w pierwszej kolejności zostaną skierowane na potrzeby spółki, a w drugiej kolejności na buy-back akcji należących do banków.

d1robe5

Po zrealizowaniu wszystkich celów emisji, w tym umorzeniu akcji banków za kwotę 48 mln zł, Kredyt Bank zmniejszy zaangażowanie w kapitale PKM Duda do 9 proc., z 15 proc. obecnie. Udział ING Banku Śląskiego, zmniejszy się do 10 proc., z 15 proc., Citi Banku Handlowego do 7 proc., z 8 proc., PKO BP do 3 proc., z 9 proc., a BRE Banku do 2 proc., z 6 proc.

Natomiast udział rodziny Duda wzrośnie do 12 proc., z 6 proc. obecnie. Free float zwiększy się do 57 proc., z 41 proc.

Spółka potwierdziła, że podstawowym planem na 2010 rok jest restrukturyzacja, poprawa efektywności i przeprowadzenie emisji akcji serii H. Do przejęć może dojść w 2011 roku.

d1robe5

"Chcemy szukać na rynku okazji, perełek. Kilka spółek zgłosiło się już do nas, ale jest to etap wstępnej weryfikacji" - powiedział Duda.

Spółka poinformowała, że obecne zadłużenie wynosi 329 mln zł, w tym 309 mln zł stanowią kredyty i pożyczki. Zobowiązania z tytułu leasingu to 5 mln zł, a zobowiązania wekslowe 15 mln zł.

PKM Duda planuje w drugim i trzecim kwartale tego roku wykupić weksle za łączną kwotę 4,6 mln zł. Pozostała część tego długu, na 10,4 mln zł, zostanie spłacona w 2011 roku.

W drugim kwartale tego roku Duda zamierza także spłacić 8,4 mln zł kredytów, a w trzecim i czwartym kwartale po 8 mln zł. W 2011 roku plan zakłada spłatę zadłużenia w wysokości 23,9 mln zł, a w 2012 roku - 31,1 mln zł. (PAP)

pam/ ana/

d1robe5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1robe5