Dutkiewicz o Wrocławiu: tytuł Zielonej Stolicy Europy pokazuje kierunek rozwoju miasta
Tytuł Zielonej Stolicy , o który stara się Wrocław, pokazuje kierunek rozwoju miasta na lata - podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Delegacja wrocławskich urzędników uczestniczyła w sobotę w Essen w ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy (ZSE) 2017.
21.01.2017 21:20
Wrocław rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami o tytuł ZSE w 2019 r. Tytuł przyznawany jest przez Komisję Europejską za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie standardów ekologicznych.
W sobotę wrocławska delegacja, składająca się z przedstawicieli magistratu oraz wrocławskich organizacji pozarządowych, wzięła udział w niemieckim Essen w ceremonii otwarcia ZSE 2017. Essen otrzymało ten tytuł m.in. za konsekwencje w przywracaniu miastu "zielonego oblicza" po degradacji przemysłowej.
"Essen było w 2010 r. Europejską Stolica Kultury (Wrocław sprawował ten tytuł w zeszły roku), a potem po trzeciej próbie zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy, Wrocław zatem trochę podąża śladem tego miasta" - powiedział dziennikarzom Rafał Dutkiewicz.
Jak podkreślił, współcześnie możliwy jest "mariaż kultury z naturą". "To o tym marzymy i to staraliśmy się opisać w naszej aplikacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy" - zaznaczył.
Prezydent podkreślił, że tytuł ZSE pokazuje kierunek rozwoju miasta na lata. "Ważne by w mieście dokonała się mentalna i rzeczywista zmiana. Ważna jest walka ze smogiem, ważny jest zrównoważony rozwój" - mówił Dutkiewicz. Zapowiedział, że w marcu zostanie powołany nowy departament w strukturach Urzędu Miasta Wrocławia odpowiedzialny za zadania związane z dążeniem do zrównoważonego rozwoju miasta.
Zielona Stolica Europy to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przez miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Tytuł nadawany jest miastom, które prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i angażują się w podniesienie standardów ekologicznych.
Ocenie podlegają prowadzone przez miasto działania w 12 obszarach. To: klimat, transport publiczny, zieleń w mieście, przyroda i bioróżnorodność, powietrze, hałas, odpady, gospodarka wodna, gospodarowanie ściekami, ekoinnowacje, gospodarka energetyczna i zarządzanie środowiskiem.
Tytuł ZSE ustanowiono w 2008, a jako pierwszy - w 2010 r. - sprawował go Sztokholm. Później Zielonymi Stolicami Europy były m.in.: hiszpańska Vitoria, francuskie Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana.
W sobotę tytuł na rok 2017 oficjalnie objęło niemieckie Essen. Wrocław jest drugim polskim miastem, po Warszawie, które stara się o ten tytuł. Stolica złożyła aplikację na rok 2018, wygrało jednak holenderskie miasto Nijmegen.
Z Essen Piotr Doczekalski