Trwa ładowanie...
d2a51p0
transport

Dwie spółki wydzielono z PKS Wschód

Ze spółki akcyjnej PKS Wschód, której właścicielem jest województwo lubelskie, wydzielone zostały dwie spółki-córki: PKS Włodawa oraz Lubelskie Linie Autobusowe. Ma to usprawnić ich zarządzanie oraz ułatwić ich ewentualną prywatyzację - podał zarząd woj. lubelskiego.

Share
d2a51p0

Akty notarialne w tej sprawie zostały podpisane w czwartek.

- Spółki operacyjne będą o wiele łatwiejsze do oferowania ich na rynku inwestorom, gdyż są to mniejsze, bardziej elastyczne przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa te mogą też pójść w kierunku spółek pracowniczych - ocenił członek zarządu województwa lubelskiego Jacek Sobczak.

PKS Wschód powstał w 2007 r. przez połączenie samodzielnych wcześniej państwowych przedsiębiorstw PKS w Lublinie, Krasnymstawie, Hrubieszowie, Włodawie i Tomaszowie Lubelskim. W 2008 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W 2010 r. ministerstwo skarbu przekazało nieodpłatnie spółkę PKS Wschód samorządowi województwa lubelskiego.

d2a51p0

Z PKS Wschód w ubiegłym roku wydzielono już dwie spółki-córki: PKS Tomaszów Lubelski i PKS Hrubieszów. Według Sobczaka istnieje obecnie szansa na sprzedanie 100 proc. udziałów spółki PKS Tomaszów Lubelski oraz tamtejszego dworca. W Hrubieszowie rozważana jest możliwość przejęcia spółki PKS Hrubieszów przez tamtejszy samorząd. Spółka PKS Krasnystaw została zlikwidowana.

PKS Wschód po wyodrębnieniu Lubelskich Linii Autobusowych i PKS Włodawa, będzie jako spółka - matka administrować udziałami poszczególnych spółek oraz zarządzać nieruchomościami - dwoma w Lublinie oraz jedną w Tomaszowie Lubelskim. Dwie z nich przeznaczono już na sprzedaż.

Sobczak przypomniał, że spółka PKS Wschód miała w 2010 r. 28 mln zł długu i zatrudnionych w niej było ok 800 osób. Obecnie zadłużenie to spadło do 14 mln zł, a łącznie w całym holdingu zatrudnionych jest ok. 400 osób. Rocznie PKS Wschód przewozi ok. 6 -7 mln pasażerów.

Województwo lubelskie w ciągu dwóch lat przekazało łącznie PKS Wschód 11 mln zł w formie podwyższenia kapitału na pokrycie strat. Udzielono też pożyczki w wysokości 4 mln zł. Ze sprzedaży kilku nieruchomości uzyskano 7 mln zł.

d2a51p0

Sobczak powiedział, że wyodrębnienie poszczególnych spółek z PKS Wschód daje szanse funkcjonowania tym mniejszym przedsiębiorstwom na rynku. - Realizacja liniowych regularnych przewozów w obecnych warunkach, przy tych cenach paliwa, spadających potokach pasażerskich i braku możliwości wymiany taboru jest bardzo trudna. Rentowne są tylko przewozy szkolne - podkreślił.

Sobczak zaznaczył, że samorząd województwa musi zachować równowagę pomiędzy koniecznością zapewniania transportu mieszkańcom i związanym z tym dopłacaniem do przewozów, a gospodarnością w wydawaniu pieniędzy.

Prezesi nowo powstałych spółek nie chcieli się wypowiadać na temat planów i kierunków dalszego funkcjonowania spółek. - Będziemy walczyli o pasażerów. Są rozważane różne scenariusze, ale na tym etapie jest za wcześnie na przekazywanie takich informacji - powiedział prezes Lubelskich Linii Autobusowych Józef Penar.

Spółka ta już wcześniej zapowiedziała, że od 1 lutego zmniejszy ilość kursów o ok. 15 proc. Zlikwidowane mają być te najbardziej deficytowe. - Ta sytuacja jest pokłosiem dopasowania się do realnego zainteresowania pasażerów i ekonomiki przewozów - dodał Penar.

d2a51p0

Podziel się opinią

Share
d2a51p0
d2a51p0