Dwie spółki z grupy Sobieski obroniły się przed upadłością
Z dotychczasowych sześciu wtórnych wniosków upadłościowo - likwidacyjnych, skierowanych przeciwko wszystkim spółkom zależnym Grupy Belvedere, dwa zostały oddalone.
Sądy oddaliły wnioski o upadłość Fabryki Wódek Polmos Łańcut i spółki Sobieski.
W obu przypadkach różne składy sędziowskie oddaliły wnioski The Bank of New York Mellon (BNYM), jako niezgodne z prawem zarówno polskim jak i europejskim.
_ Wnioski BNYM sprzeczne są z celami wtórnego postępowania określonymi w przepisach unijnych. Godzą one bowiem nie tylko w spółki z grupy Sobieski i Belvedere, ale przede wszystkim w interesy polskich wierzycieli, których należności są w pełni regulowane. Stanowią także realne zagrożenie dla miejsc pracy stworzonych przez grupę Sobieski na terenie całego kraju (ponad 2200 pracowników) _ - napisano w komunikacje Sobieskiego. Sądy będą zajmować się jeszcze kilkoma wnioskami o upadłość. W przypadku Destylernii Polmos w Krakowie nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy, zaś spółkom Destylarnia Sobieski i Sobieski Trade nie zostały doręczone wnioski o upadłość.
Warunkiem przyznania ochrony prawnej przez sąd francuski spółce Belvedere, do ktłorej należy grupa Sobieski, było wykazanie, iż nie zachodzi ryzyko niewypłacalności żadnej z tych spółek.
_ Od 16 lipca 2008 r., czyli od momentu uruchomienia przez sąd francuski procedury ochronnej, zarówno Belvedere SA jak również polskie spółki z tej grupy na bieżąco spłacają wszelkie swoje zobowiązania i kontynuują normalną działalność gospodarczą _ - oświadcza Belvedere. Grupa uważa, że została zaatakowana przez fundusz Oaktree Capital i tzw. Komitet Sterujący, w imieniu których działa BNYM. Pracują dla nich lobbysta Andrzej Długosz i prawnik Andrzej Wiercinski, "zatrudnieni do pomawiania grupy i forsowania w mediach rzekomego planu restrukturyzacji Belvedere, który faktycznie sprowadza się do próby zamiany zadłużenia długoterminowego na akcje spółki" - twierdzą szefowie Belvedere. Nie chcą oni dopuścić do zamiany zadłużenia na akcje, bo wtedy BNYM przejąłby ponad 80 proc. udziałów Belvedere, stając się właścicielem tej grupy. Belvedere chce spłacić długi.
_ Rozpowiadanie na poziomie "sklepowym"nieprawdziwych informacji co do stanu naszej Grupy przez przedstawicieli dawnego Polmosu Lublin (obecnie Stock Polska) ma na celu: dyskredytację kierownictwa i programów partnerskich naszej Grupy, nadszarpnięcie naszego wizerunku jako rzetelnego partnera biznesowego, i w konsekwencji próbę osłabienia ekonomicznego Grupy poprzez działania zmierzające do ograniczania przychodów _ - czytmy dalej w komunikacie Belvedere.
_ Zakrojony na szeroka skalę plan drenażu ekonomicznego, pogarszania wizerunku, a także presja prawna są narzędziami, które Oaktree wykorzystuje do osiągnięcia swojego nadrzędnego celu: przejęcia akcji Grupy, a przede wszystkim marki Sobieski i naszego szerokiego kanału dystrybucji na rynku światowym _- podsumowuje Belvedere.
Handel-Net.pl