Dworak: państwo powinno pomóc osobom zagrożonym cyfrowym wykluczeniem

Państwo powinno wesprzeć osoby, których nie stać na zakup urządzeń do odbioru cyfrowej telewizji - uważa Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wziął on udział w piątek w Poznaniu w konferencji "Telewizja Cyfrowa dla wszystkich".

Dworak: państwo powinno pomóc osobom zagrożonym cyfrowym wykluczeniem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Naziemna telewizja cyfrowa do 2013 roku ma zastąpić w Polsce telewizję analogową. Współorganizowana przez KRRiT konferencja odbywa się przy okazji targów Poznań Media Expo 2011.

W trakcie dwudniowego wydarzenia eksperci rozmawiają, jak uchronić przed cyfrowym wykluczeniem osoby, które po wprowadzeniu w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej mogą mieć problem z dostępem do mediów elektronicznych.

- Wyróżnić można kilka grup zagrożonych takim wykluczeniem. Są to osoby zbyt ubogie, żeby pozwolić sobie na odbiornik cyfrowy, albo na zakup specjalnego dekodera. Są też osoby wykluczone z powodu wieku: osoby starsze, czujące lęk przed nowoczesnymi urządzeniami. Jest też grupa osób z dysfunkcjami wzroku, lub słuchu - powiedział Dworak.

Jak zaznaczył, należy szukać sposobów, by telewizja cyfrowa była dostępna także dla osób, których nie stać na zakup sprzętu do odbioru cyfrowej emisji. - Osobom ubogim powinno pomóc państwo po rozpoznaniu potrzeb, np. poprzez rodzaj dopłaty. Te potrzeby są na razie nieznane, bo nie było ostatnio prowadzonych badań w tym zakresie, ale również dlatego, że skala tego problemu nie jest duża - stwierdził.

W przypadku osób starszych Dworak wskazuje na możliwość powtórzenia rozwiązania zastosowanego w Anglii. - Przy wprowadzaniu cyfryzacji zorganizowano tam specjalne zajęcia w szkołach. Młodzież przychodziła z odpowiednią wiedzą do domów i to ona uczyła starsze pokolenia, jak posługiwać się tymi urządzeniami, które wydawały się starszym ludziom strasznie skomplikowane - wyjaśnił.

W trakcie konferencji prezentowane są m.in. rozwiązania umożliwiające korzystanie z cyfrowej telewizji także osobom niesłyszącym i niewidomym. - W przypadku osób niesłyszących nie będzie to już kłopotliwa w użytkowaniu telegazeta, będą napisy pod obrazem, tak jak to mamy w kinie. Dla osób niewidomych będzie możliwość tzw. audiodeskrypcji, czyli opisywania słowem tego, co się dzieje na ekranie. Istnieje też możliwość zwolnionego odtwarzania obrazu dla osób z dysleksją, lub z problemami z koncentracją - powiedziała PAP Krystyna Rosłan-Kuhn z KRRiT.

Witold Śródka, prezes jednej z firm oferujących urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej, powiedział PAP, że obecne na rynku urządzenia pozwalają na dostęp do cyfrowego odbioru także osobom gorzej uposażonym. - Wcale nie musi się to wiązać z zakupem drogiego telewizora, możemy zastosować pewne przystawki do posiadanego odbiornika i w ten sposób uzyskać obraz cyfrowy na telewizorze. Najprostsza, montowana do gniazda SCART z tyłu telewizora, jest w cenie nieco ponad 100 zł - powiedział.

W trakcie Poznań Media Expo odbywa się wystawa firm oferujących produkty do odbioru telewizji DVB-T - dekodery oraz telewizory. W programie zaplanowano m.in. pokaz telewizji cyfrowej, a także prezentację cyfrowego radia. Targi potrwają do soboty.

Źródło artykułu:PAP
cyfryzacjakrritdworak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)