Trwa ładowanie...

Dyskryminacja młodych matek. Pierwsze wnioski trafiły do sądu

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła, że Kaufland obniżał pensję młodym matkom wracającym z urlopu macierzyńskiego. W efekcie w ubiegłym tygodniu złożono 50 wniosków w sprawie wyrównania wynagrodzeń - informują związkowcy z OPZZ Konfederacja Pracy.

Pierwsze wnioski o rekompensatę za niższe pensje dla młodych matek trafiły do sąduPierwsze wnioski o rekompensatę za niższe pensje dla młodych matek trafiły do sąduŹródło: East News, fot: PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS
d3bdag3
d3bdag3

Jak podaje dlahandlu.pl, w czerwcu ubiegłego roku Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła, że w spółce Kaufland Polska dochodziło do dyskryminacji osób korzystających z uprawnień rodzicielskich.

- Firma Kaufland przez wiele lat dyskryminowała kobiety, które wracały z urlopów macierzyńskich - stwierdziła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas lipcowej konwencji Lewicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS dopięło swego. Członek RPP mówi o skutkach podwyżki 500 plus

Sprawa Jolanty Żołnierczyk. Dyskryminacja kobiet

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przytoczyła historię Jolanty Żołnierczyk, byłej pracownicy należącej do związku zawodowego "Jedność Pracownicza". Żołnierczyk alarmowała, że matki powracające z urlopu macierzyńskiego były w tej firmie opłacane gorzej niż inne pracownice. Kobieta walczyła też o podwyżki płac pracowników Kauflandu.

d3bdag3

W listopadzie 2022 r. Jolanta Żołnierczyk została zwolniona z pracy. Według związku, zwolnienie odbyło się bezprawnie i było "karą za ujawnienie dyskryminacji młodych matek". 

Odpowiedź sieci Kaufland

Wówczas Kaufland wydał oświadczenie, że w którym zapewniał, że "każdy pracownik, który wraca do pracy po dłuższej przerwie, np. wynikającej z urlopu rodzicielskiego, ma zagwarantowane to samo stanowisko i takie same warunki zatrudnienia jak w momencie pójścia na urlop, z uwzględnieniem podwyżek wynagrodzenia mających miejsce w międzyczasie dla jego stanowiska pracy".

Przesłano pierwsze 50 wniosków

Jak informuje Wojciech Jendrusiak, przewodniczący międzyzakładowej organizacji OPZZ Konfederacja Pracy, Kaufland od 1 stycznia 2023 r. podniósł pensje młodym matkom - podaje dlahandlu.pl.

d3bdag3

Pierwsze 50 wniosków w sprawie wyrównania za zaniżanie wynagrodzeń trafiło do sądu pracy. Kolejne partie są w przygotowaniu i będą rozstrzygane przez sąd - informują związkowcy.

Biuro prasowe sieci Kaufland podkreśla w najnowszym komentarzu, że pracownicy pracują na tych samych, ściśle określonych zasadach. "Osoby powracające do pracy po dłuższej przerwie, np. wynikającej z urlopu rodzicielskiego, mają zagwarantowane to samo stanowisko oraz te same warunki zatrudnienia jak w momencie pójścia na urlop z uwzględnieniem tego, że jeśli w czasie nieobecności pracownika nastąpią podwyżki wynagrodzenia dla danego stanowiska pracy - one również obejmują nieobecnego pracownika. Jedyna różnica w wynagrodzeniu może wynikać z benefitu przyznawanego za doświadczenie zdobyte w pracy, tj. lat przepracowanych na danym stanowisku" - czytamy.

"Nasza sieć nie otrzymała jeszcze wspomnianych w doniesieniach prasowych wniosków o rekompensaty, dlatego na ten moment jako firma nie możemy się do nich ustosunkować" - wskazano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bdag3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bdag3