Dywidendy dla funduszy z USA inwestujących w Polsce z ulgą w CIT

Dywidendy otrzymywane przez amerykańskie fundusze inwestujące w akcje polskich spółek mogą być zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - wynika z czwartkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE (TS). Polski fiskus był innego zdania.

Dywidendy dla funduszy z USA inwestujących w Polsce z ulgą w CIT
Źródło zdjęć: © Fotolia

10.04.2014 | aktual.: 10.04.2014 14:47

Sprawa trafiła do TS w wyniku sporu, w który wdał się z polskim fiskusem amerykański fundusz Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company inwestujący w akcje polskich spółek. W 2010 r. fundusz wystąpił do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty podatku za lata 2005 i 2006. Chodziło o 15 proc. podatek od dywidend, które zostały wypłacone funduszowi przez polskie spółki. Urząd odmówił zwrotu.

Zgodnie z polskimi przepisami fundusze spoza UE (z tzw. państw trzecich) inwestujące w akcje polskich spółek muszą bowiem płacić w Polsce podatek od wypłacanych im tu dywidend (tzw. podatek u źródła). Jednak dywidendy wypłacane funduszom mającym siedzibę w Polsce lub innym kraju UE korzystają ze zwolnienia z CIT.

Rozpatrujący sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zapytał TS, czy wyłączenie prawa do zwolnienia podatkowego dla dywidend wypłacanych przez spółki z siedzibą w danym państwie UE na rzecz funduszu inwestycyjnego mającego siedzibę w państwie trzecim nie jest sprzeczne z przepisami unijnymi.

"Państwo członkowskie nie może wyłączyć ze zwolnienia od podatku dywidend wypłaconych przez spółki z siedzibą w kraju na rzecz funduszu inwestycyjnego znajdującego się w państwie trzecim, jeżeli między tymi dwoma państwami istnieje zobowiązanie do wzajemnej pomocy administracyjnej" - napisano w czwartkowym komunikacie TS po ogłoszeniu wyroku.

TS zaznaczył jednak, że "zadaniem sądu krajowego jest zbadanie, czy umowny mechanizm wymiany informacji zezwala organom podatkowym na weryfikację informacji dostarczonych przez fundusz inwestycyjny."

Doradca podatkowa, menedżer w firmie Crido Taxand Amelia Górniak wyjaśniła w rozmowie z PAP, że zgodnie z wyrokiem fundusze inwestycyjne spoza UE, w tym przypadku amerykańskie, które kupują akcje polskich spółek, mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego dla otrzymywanych przez nie dywidend. Jest jednak jeden warunek: zwolnienie przysługuje w przypadku, gdy polski fiskus ma możliwość uzyskania od administracji kraju, w którym siedzibę ma fundusz, informacji o nim.

- Wyrok jest korzystny dla amerykańskich funduszy, które zapłaciły w Polsce podatek od dywidendy. Otwiera im drogę do odzyskania nadpłaty - powiedziała Górniak. - Stanowisko polskiego fiskusa dotyczące opodatkowania dywidend zniechęcało fundusze z państw trzecich do inwestowania w Polsce. W świetle tego wyroku może to się jednak zmienić - dodała.

Jej zdaniem jeśli fundusze wystąpią o zwrot zapłaconych podatków od dywidend, skutki wyroku dla budżetu mogą być znaczne. Górniak zaznaczyła jednak, że zobowiązania podatkowe przedawniają się po pięciu latach, a zasadę tę stosuje się także do zwrotów nadpłaty podatku.

Doradca poinformowała, że polskie organy podatkowe mają możliwość wystąpienia do administracji amerykańskiej - i korzystają z niej - o informacje na temat funduszy mających siedzibę w USA. Polskę i Stany Zjednoczone wiąże bowiem konwencja OECD oraz umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która przewiduje mechanizm wymiany danych.

Górniak zaznaczyła, że w przypadku funduszy pochodzących z innych krajów może się jednak okazać, że uzyskanie informacji nie będzie możliwe, co wykluczałoby skorzystanie przez fundusz ze zwolnienia podatkowego dla dywidendy. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP
usaulgafundusze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)