Dzielisz się podatkiem - zostajesz darczyńcą
Chociaż w Światowym Indeksie Dobroczynności 2013 Polska zajęła 84. miejsce (jedno z ostatnich spośród krajów europejskich), okazuje się, że lubimy pomagać. Polacy deklarują, że są skłonni nieść finansową pomoc organizacjom wspierającym osoby potrzebujące oraz działającym na rzecz ochrony przyrody. Dzięki możliwości przekazywania 1% podatku dobroczyńców może być znacznie więcej.
30.03.2015 | aktual.: 07.09.2016 16:40
Zgodnie z oficjalnymi danymi, opublikowanymi 12 września 2014 roku przez Ministerstwo Finansów, aż 56% podatników wykazujących w zeznaniu rocznym należny podatek wsparło organizacje pożytku publicznego (OPP). Chociaż wynik jest zadowalający, darczyńców może być więcej.
Przekaż podatek – to nic nie kosztuje
Jeśli chcesz stać się członkiem zaszczytnego grona darczyńców, wcale nie musisz wpłacać darowizn na rachunek bankowy wybranej fundacji. Możesz zrobić to zupełnie „za darmo” – nie ponosząc żadnych kosztów. Co prawda nic na tym nie zyskujesz, ale też i nic nie tracisz. Wystarczy, że w terminie złożysz roczne zeznanie podatkowe i wypełnisz rubrykę dotyczącą przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Kto może przekazać 1% podatku?
1% podatku może przekazać każdy podatnik, pod warunkiem że odprowadza zaliczki na podatek dochodowy. Trzeba więc osiągać dochód, by móc wykonać rozliczenie PIT online i tym samym podarować 1% podatku.
Jeśli chcesz łatwiej wypełnić deklarację, możesz pobrać bezpłatny program PIT udostępniany przez wiele fundacji, np. WWF. Jest to jedna z wielu organizacji, która działa na rzecz środowiska naturalnego. Chroni wymierające gatunki zwierząt, czystość wód i oceanów, dba o klimat i chroni lasy przed wycinką. Stoi na straży przyrody – dla dobra przyszłych pokoleń. Możesz także skorzystać z kreatora internetowego, jeśli nie masz doświadczenia w wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego.
Jak przekazać 1% podatku?
Pobierany ze strony organizacji pożytku publicznego *program PIT *pozwala na przekazanie 1% podatku w ramach składania rocznych deklaracji:
- PIT-36, - PIT-36L, - PIT-37, - PIT-38, - PIT-28.
Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę poświęconą organizacjom pożytku publicznego, wpisując nr KRS oraz wartość przekazywanej kwoty. Wysokość „darowizny” nie może przekraczać wartości 1% należnego podatku.
1% podatku nie dla każdej organizacji
Pieniędzy w ramach 1% nie może otrzymać dowolna organizacja pożytku publicznego. Fundacja musi widnieć na oficjalnej liście OPP udostępnianej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Najłatwiej więc pobrać program PIT ze strony internetowej konkretnej organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu, przeprowadzając rozliczenie PIT online, nie trzeba będzie podawać numeru KRS OPP. Wszystkie dane zostaną uzupełnione automatycznie. Do obowiązku podatnika należeć będzie jedynie dokonanie standardowego rozliczenia.