Trwa ładowanie...

Dzień Zwycięstwa w Rosji. Tak moskiewskie sklepy przystroiły witryny

9 maja, czyli w dzień, w którym w Rosji obchodzi się rocznicę zakończenia II wojny światowej, witryny sklepów i punktów usługowych w Moskwie zyskały specjalną dekorację. Pojawiły się na niej kojarzące się z rosyjskim wojskiem symbole i plakaty - relacjonuje rosyjski niezależny dziennikarz Kamil Galejew.

9 maja 2022 roku - parada z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja 2022 roku - parada z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie Źródło: PAP, fot: Anatolij Malcew
dadjvqx
dadjvqx

9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa, to w Rosji ważne święto, celebrowane z wielką pompą. W rocznicę podpisania kapitulacji przedstawicieli III Rzeszy z reprezentantami ZSRR Rosja rokrocznie organizuje paradę wojskową na Placu Czerwonym, podczas której przemawia prezydent Władimir Putin.

Święto to ma w kraju tak duże znaczenie, że w tym roku - w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - zachodni eksperci obawiali się, że dla propagandowego efektu, właśnie 9 maja Rosja może ogłosić decyzję o oficjalnym wypowiedzeniu wojny Ukrainie, co mogłoby jeszcze zwiększyć skalę bestialstwa, jakim się wykazuje.

Dopuszczano też scenariusz włączenia samozwańczych, nieuznawanych przez społeczność międzynarodową "republik ludowych" leżących na wschodzie Ukrainy w granice Rosji. Albo próby ogłoszenia autonomii na zajętych przez Rosję terenach na południu Ukrainy. Ostatecznie do niczego takiego nie doszło, a przemówienie Władimira Putina pozbawione było konkretów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Gazprom zakręci kurek. "To przyspieszy zmiany"

Tak sklepy demonstrują poparcie dla Putina

Mimo to w mieście bez problemu dało się odczuć proputinowską, militarystyczną atmosferę. "Mój przyjaciel przeszedł się po Moskwie i zauważył ciekawą prawidłowość. Właściciele sklepów, restauracji i pubów w Moskwie pokryli fasady swoich lokali plakatami i wstęgami św. Jerzego (która kojarzona jest z rosyjską armią - przyp. red.), demonstrując, że są zwolennikami państwowego kultu Dnia Zwycięstwa" - napisał na Twitterze Kamil Galejew, niezależny rosyjski dziennikarz, publikując też galerię zdjęć z witrynami moskiewskich lokali.

dadjvqx

Widzimy na niej witrynę prestiżowego sklepu Dom Farfora, sklep z winami, market ogólnospożywczy i irlandzki pub.

Nie wszyscy świętują

Galejew zwrócił też uwagę, że tego typu demonstracji poparcia dla państwa nie ma natomiast na lokalach prowadzonych przez mniejszości narodowe żyjące w Rosji. Jako przykład podał trzy restauracje z kuchnią z centralnej Azji i knajpę czeczeńską. Na nich żadnych dekoracji z okazji Dnia Zwycięstwa nie ma.

"To sugeruje, że kult Wielkiego Zwycięstwa i ideologia rosyjskiego imperializmu nie zapuściła korzeni wśród przedstawicieli mniejszości" - komentuje Galejew. Warto jednak zwrócić uwagę, że czeczeńskie wojsko, określane od nazwiska przywódcy tego regionu Ramzana Kadyrowa "kadyrowcami", znane jest ze swojego bestialstwa, które pokazało także podczas inwazji na Ukrainę.

dadjvqx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dadjvqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dadjvqx