Srebro na wagę złota
Tym razem świetna prognoza dla naszego KGHM, który jest jednym z największych producentów srebra na świecie oraz... dla budżetu państwa, które czerpie spore dochody z podatku od kopalin (w tym srebra) płaconego przez KGHM. W 2016 r. nastąpi przywrócenie zaufania do tego metalu. Tak twierdzi Ole S. Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych Saxo Banku.
Polityczny trend obniżania emisji dwutlenku węgla poprzez wspieranie energii odnawialnych przyczyni się do wzrostu popytu przemysłowego na ten metal ze względu na jego zastosowanie w produkcji baterii słonecznych. W efekcie srebro zyska na wartości jedną trzecią, pozostawiając daleko w tyle inne metale.
Srebro jest w aż 2/3 produkowane przy okazji wydobycia innych metali, takich jak miedź, cynk i złoto. Z uwagi na spadek cen miedzi i cynku do najniższych poziomów od sześciu lat oraz spadku popytu w Chinach, jedynym wyjściem, aby wesprzeć notowania srebra, było ograniczanie produkcji, w tym produkcji srebra.
W 2016 decyzja ta zmniejszy wydobycie, ponieważ wcześniej swoją podaż obniżyli już tacy producenci jak Glencore i BHP Billiton.
"Srebro będzie radzić sobie szczególnie dobrze wobec złota - wskaźnik cen złota do srebra powróci do swojej 10-letniej średniej na poziomie 59, co będzie oznaczać, że notowania srebra zanotują wynik lepszy o 20 proc. niż ceny złota", podaje Hansen.
Notowania srebra w 2015 roku